Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov. Zasadnutie, ktoré sa uskutoční poobede, iniciovali Spojené štáty a Británia, dodali pre AFP spomínané zdroje.
Strela SLBM (submarine-launched ballistic missile) mala „mnoho moderných navádzacích technológií,“ uviedla Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA). Zároveň dodala, že bola vypálená z rovnakého plavidla, z ktorého Pchjongjang vystrelil pred piatimi rokmi svoju prvú strelu tohto typu.
SLBM je balistická strela odpaľovaná z ponorky, ktorá dokáže dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou.
Oficiálna tlačová agentúra KĽDR v správe nespomenula vodcu Kim Čong-un, čo podľa AFP naznačuje, že pri teste nebol prítomný.
O vypálení spomínanej strely informovali už v utorok ráno juhokórejské vojenské zdroje. Armáda Spojených štátov tento krok KĽDR následne odsúdila a uviedla, že situáciu konzultovala s Južnou Kóreou a Japonskom.
Pchjongjang zjavne pokračuje v sérii testov svojich zbraní. Ich cieľom zrejme je vyvinúť tlak na Washington a Soul kvôli rokovaniam o denuklearizácii Kórejského polostrova, ktoré už viac ako dva roky nenapredujú
Severná Kórea v máji označila diplomaciu Spojených štátov za „falošnú“ a podľa štátnych médií odmietla myšlienku rozhovorov s Washingtonom. Vyjadrenie z Pchjongjangu prišlo len deň po tom, ako administratíva prezidenta USA Joea Bidena uviedla, že je otvorená rokovaniam o denuklearizácii.