Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie „kompetentnej“ vlády. Informovali o tom agentúry AP a AFP.
Generál zároveň uistil medzinárodné spoločenstvo, že jeho nová vláda dodrží sľub o transformácii na civilnú vládu. Povedal to len niekoľko hodín po tom, čo sudánska armáda podľa tamojšieho ministerstva informácií zadržala väčšinu civilných predstaviteľov kabinetu a spomínanej rady vrátane premiéra Abdallu Hamdoka.
Burhán sa tiež zaviazal vytvoriť nové štátne inštitúcie, medzi nimi aj najvyšší súd, a uviedol, že Sudán bude dodržiavať medzinárodné dohody, ktoré ratifikoval.
Zvrchovaná rada Sudánu vznikla v auguste 2019, kedy nahradila dovtedy vládnucu vojenskú radu. Toto civilno-vojenské vládnuce teleso malo dohliadať na prechod krajiny k civilnej vláde.
Strieľali do ľudí
Sudánski vojaci spustili v pondelok paľbu na ľudí protestujúcich proti „vojenskému prevratu“, uviedlo tamojšie ministerstvo pre informácie. Udalosti v Sudáne medzitým odsúdili OSN, EÚ, Liga arabských štátov, Africká únia (AÚ) aj Nemecko, informovali agentúry AFP a AP.
„Vojenské sily vypálili ostrú muníciu na demonštrantov, ktorí pred sídlom vedenia armády odmietali vojenský prevrat,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení na Facebooku s tým, že sa očakávajú správy o obetiach.
Kancelária sudánskeho premiéra Abdallu Hamdoka, ktorého podľa spomínaného ministerstva zadržali vojaci, medzitým vyzvala obyvateľov Sudánu na občiansku neposlušnosť.
„Vyzývame sudánsky ľud, nech protestuje a využije všetky dostupné pokojné prostriedky, aby vybojoval späť svoju revolúciu z rúk zlodejov,“ uvádza sa vo vyhlásení kancelárie predsedu vlády.
Organizácia Spojených národov vyzvala sudánske ozbrojené sily, aby okamžite prepustili „neprávom zadržaných“ predstaviteľov tamojšej prechodnej vlády.
„Som hlboko znepokojený správami o prebiehajúcom prevrate a pokusoch ohroziť politickú transformáciu v Sudáne. Zadržiavanie premiéra, vládnych predstaviteľov a politikov je neprijateľné,“ uviedol osobitný zástupca OSN pre Sudán Volker Perthes.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell na Twitteri napísal, že situáciu v Chartúme sleduje s „mimoriadnym znepokojením“. V mene Únie vyzval „všetky zainteresované strany a regionálnych partnerov,“ aby pomohli v Sudáne obnoviť proces transformácie krajiny k demokracii. Rovnako sa vyjadril aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, pričom armádu vyzval na „okamžité ukončenie“ pokusu o prevrat.
Neúspešný prevrat
„Hlboké znepokojenie“ nad udalosťami v tejto africkej krajine vyjadrila medzitým aj Liga arabských štátov (LAŠ). Jej generálny tajomník Ahmad Abúl Ghajt vyzval v pondelok všetky strany sudánskeho konfliktu, aby dodržiavali dohodu z augusta 2019, v rámci ktorej vznikla súčasná prechodná vláda Sudánu.
Predseda Africkej únie (AÚ) Moussa Faki Mahamat tiež vyzval na okamžité obnovenie rozhovorov medzi sudánskymi civilnými predstaviteľmi vlády a armádou.
V septembri došlo v Sudáne k neúspešnému pokusu o prevrat, ktorý znova rozdelil krajinu a postavil proti sebe konzervatívnejších islamistov, ktorí žiadajú vojenskú vládu, proti tým, ktorí v roku 2019 po masových protestoch zvrhli dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra. V posledných dňoch sa v uliciach konali demonštrácie stúpencov oboch táborov.