Počet politických väzňov v Rusku medziročne prudko stúpol, tvrdí Memorial

Počet politických väzňov v Rusku tento rok prudko stúpol, pričom tento alarmujúci trend pripomína represie z čias bývalého Sovietskeho zväzu. Uviedla to v stredu popredná ruská organizácia na ochranu ľudských práv Memorial. Správu priniesla agentúra AFP.

27.10.2021 23:34
debata (23)

„Bohužiaľ, čísla každým rokom vytrvale narastajú,“ povedal šéf programu na podporu politických väzňov Sergej Davidis z organizácie Memorial.

Podľa tejto ľudskoprávnej skupiny je v Ruskej federácii aktuálne väznených 420 osôb z politických dôvodov. V porovnaní s minulým rokom toto číslo vrástlo o 58 ľudí. Memorial tvrdí, že Kremeľ v ostatnom čase zakročil proti „kritickým hlasom“ vrátane lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného, ktorého súd vo februári odsúdil na dva a pol roka väzenia za spreneveru.

Organizácia Memorial zdôraznila, že na výpočet použila usmernenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy (RE), avšak skutočný počet politických väzňov môže byť podľa nej ešte „dva alebo trikrát vyšší“.

„To je úplne porovnateľné s číslami zo sovietskej éry,“ uviedol Davidis.

Odhaduje sa, že v roku 1987 bolo v Sovietskom zväze viac ako 700 politických väzňov. Agentúra AFP pripomína, že po uväznení Navaľného utiekli z Ruska desiatky prominentných predstaviteľov opozície. Tamojšie úrady totiž čoraz viac využívajú tvrdé spôsoby na umlčanie nesúhlasu vrátane označovania novinárov a médií za „zahraničných agentov“.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #politickí väzni
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy