Pápež František vyzval svetových lídrov na radikálne kroky proti zmene klímy

Pápež František v piatok vyzval svetových lídrov, ktorí sa od nedele zídu na takmer dvojtýždňovej Konferencii OSN o zmene klímy v Glasgowe (COP26), aby predstavili "účinné odpovede" na klimatickú krízu a dodali tak budúcim generáciám "konkrétnu nádej". Pápež urobil toto vyhlásenie pre BBC Radio 4.

29.10.2021 12:07 , aktualizované: 13:18
Pápež František Foto: ,
Pápež František
debata (9)

Popri zmene klímy poukázal František aj na pandémiu koronavírusu a ekonomické problémy vo svete. Politikov vyzval na radikálne rozhodnutia, pričom upozornil, že nehodno „premárniť príležitosti“, ktoré súčasná situácia ponúka.

„Môžeme na tieto krízy reagovať ústupom k izolacionizmu, protekcionizmu a vykorisťovaniu,“ povedal pápež, „alebo v nich môžeme vidieť skutočnú šancu na zmenu.“

Pápež František vo svojich príhovoroch opakovane upozorňuje na potrebu ochrany životného prostredia. Tejto problematike venoval aj encykliku Laudato Si', ktorú vydal pred klimatickou konferenciou v Paríži v roku 2015 (COP21).

Začiatkom októbra František inicioval spoločnú výzvu takmer 40 náboženských vodcov adresovanú vládam krajín sveta, aby sa na summite v Glasgowe zaviazali k plneniu ambicióznym cieľov proti klimatickej kríze.

Napriek očakávaniam sa 84-ročný pápež na podujatí napokon nezúčastní. Ešte v lete pritom avizoval, že jeho prejav sa už pripravuje. Vatikán neuviedol dôvody pápežovej neúčasti na glasgowskom summite.

Klamári, alebo hlupáci

Rakúsko-americký herec, politik a bývalý športovec Arnold Schwarzenegger v piatok v rozhovore pre stanicu BBC vyjadril rozhorčenie z prístupu svetových lídrov k boju proti klimatickej zmene. Kritizoval najmä tých, ktorí tvrdia, že poškodzuje ekonomiku.

„Sú to klamári, alebo hlupáci. Alebo nevedia, ako to robiť, pretože my sme prišli na to, ako to uskutočniť,“ povedal Schwarzenegger. Tento bývalý kulturista dodal, že takéto kroky v oblasti klímy si vyžadujú najmä guráž.

Niekdajší guvernér Kalifornie tvrdí, že pretrvávajúca dobrá ekonomická situácia v tomto americkom štáte a tvorba nových pracovných miest potvrdzujú, že znižovanie emisií CO2 a zvyšovanie bohatstva idú ruka v ruke.

zväčšiť Arnold Schwarzenegger počas prejavu na... Foto: SITA/AP, Lisa Leutner
Arnold Schwarzenegger Arnold Schwarzenegger počas prejavu na globálnom summite o klíme vo Viedni z júla 2021

Zníženie konzumácie mäsa podľa Schwarzeneggera neznamená, že je potrebné niečo obetovať. V jeho prípade to viedlo k zlepšeniu zdravia. V rozhovore spomenul i znečisťovanie ovzdušia spôsobované medzinárodným obchodom, najmä prepravou tovarov. Ľudí v tejto súvislosti vyzval, aby uprednostňovali lokálny tovar.

Schwarzenegger počas svojho pôsobenia vo funkcii guvernéra Kalifornie (2003 – 2011) podporoval obnoviteľné zdroje a vytýčil si ciele na zníženie množstva výfukových plynov a emisií skleníkových plynov energie. Iniciatívy v oblasti klímy podporuje aj po odchode z tejto funkcie, keď založil organizáciu Schwarzenegger Climate Initiative, ktorá má za cieľ zvyšovať povedomie o klimatickej krí­ze.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #klimatická zmena