Jednotlivé krajiny podľa neho neprichádzajú s dostatočnými záväzkami na to, aby sa globálne otepľovanie podarilo udržať pod kritickou hranicou 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnou érou. Šanca, že sa podarí dosiahnuť dohodu, ktorá k tomuto cieľu povedie, Johnson hodnotí na „šesť z desiatich“, uviedol denník The Guardian na svojich internetových stránkach.
Čítajte viac Čaputová letí na konferenciu o klíme bežnou linkou - aby znížila uhlíkovú stopuSummitu v Glasgowe predchádzalo dvojdňové rokovanie šéfov krajín a vlád krajín skupiny G20 a čo sa týka ochrany klímy, na ňom podľa Johnsona urobili len malý pokrok, posunuli sa len „o piaď“. V spoločnom vyhlásení chýbajú konkrétne opatrenia na znižovanie emisií. Len 12 krajín sa zaviazalo znížiť svoje emisie skleníkových plynov na nulu do roku 2050, zatiaľ čo niekoľko kľúčových krajín, ako je Čína a Saudská Arábia, sľubujú, že tento cieľ splnia do roku 2060.
Čítajte viac Klimatológ Matejovič: Život, ako ho poznáme, môže prestať existovaťDoterajšie záväzky krajín k obmedzovaniu emisií Johnson považuje za „kvapku v rýchlo sa otepľujúcom oceáne“. Krajinám, ktoré nesú najväčšiu časť zodpovednosti za emisie z minulosti a za tie zo súčasnosti, Johnson vyčítal, že „neodvádzajú svoj kus práce“.
Čítajte viac G20 chce spomaliť otepľovanie. Ako a kedy nie je jasnéJohsnon o výzvach, aké pre ľudstvo predstavujú zmeny klímy, bude hovoriť v pondelok v prejave pri začatí summitu COP26, ktorého sa zúčastní napríklad americký prezident Joe Biden alebo indický premiér Nárendra Módí. Chýbať na ňom budú prezidenti Ruska a Číny Vladimír Putin a Si Ťin-pching.