Za likvidáciu výbuchov vo Vrběticiach vyznamenali 130 ľudí

Udelenie vyznamenaní 130 českým policajtom, hasičom, záchranárom a vojakom vo Vlachoviciach v okrese Zlín dalo oficiálnu bodku za likvidáciou výbuchov muničných skladov v obci Vrbětice z roku 2014.

02.11.2021 08:09
vrbetice výbuch česko Foto:
Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku 2014.
debata (2)

Išlo o najväčšie, najdrahšie a najdlhšie bezpečnostné opatrenia v dejinách Česka. Čo sa však ešte ani zďaleka neskončilo, je vyšetrovanie príčin týchto explózií, informovala v pondelok stanica ČT24.

Likvidácia následkov explózií vo Vrběticiach trvala šesť rokov. Nepretržité nasadenie tisícok ľudí stálo približne miliardu korún (39 miliónov eur). „Hranica medzi životom, úrazom a mimoriadnou udalosťou bola mnohokrát veľmi tenká. K žiadnej mimoriadnej udalosti počas celej doby ale nedošlo,“ uviedol veliteľ zásahu a riaditeľ zlínskej krajskej polície Jaromír Tkadleček.

vrbetice výbuch munícia sklad Čítajte viac Českí poslanci schválili odškodnenie za výbuchy vo Vrběticiach

Vyšetrovanie výbuchov trvá už sedem rokov. Zvrat nastal v tomto roku v apríli. Český premiér Andrej Babiš oznámil, že orgány činné v trestnom konaní podozrievajú pracovníkov ruskej vojenskej spravodajskej služby, že v muničných skladoch umiestnili nástražné zariadenie, ktoré iniciovalo explóziu. Česko od Ruska požaduje náhradu škôd a súčinnosť pri vyšetrovaní.

Prípad Vrbětice sa začal 16. októbra 2014. Najväčšie nebezpečenstvo čakalo 6. decembra toho istého roku pyrotechnikov, ktorí išli vyslobodiť delostrelecký granát – keby prepadol do skladu s tonami výbušnín, následky by boli katastrofálne.

Pre ľudí z okolia vrbětických skladov by sa tento dlhý príbeh mal skončiť v priebehu budúceho roka, a to vyplatením odškodného za dlhodobé zníženie kvality ich životov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #vyznamenania #kauza Vrbětice