Záujem predstierate, budúcnosť vás nezaujíma, odkázala politikom do Glasgowa Greta

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová povedala, že politici na klimatickom summite OSN v Glasgowe "predstierajú záujem o budúcnosť". Zároveň mladých aktivistov vyzvala, aby sa zúčastnili na zhromaždeniach na podporu klímy.

03.11.2021 09:35
Thungergová Foto: ,
Greta Thungergová počas pochodu za klímu v škótskom Glasgowe 1. novembra 2021.
debata (44)

„Čas sa kráti. Konferencie ako COP26 zmenu neprinesú, pokiaľ sa nevytvorí tlak verejnosti zvonka,“ napísala Thunbergová v utorok na Twitteri. Mladých ľudí vyzvala, aby sa pripojili k zhromaždeniu na podporu klímy v piatok (5. novembra) a k sobotňajšiemu pochodu (6. novembra). „Spolu sme silní,“ uviedla.

Počas summitu sa v Glasgowe koná viacero demonštrácií rôznych organizácii vrátane Greenpeace a Extinction Rebellion, píše na svojej webovej stránke stanica BBC. Thunbergová sa v pondelok zúčastnila na zhromaždení svojho hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).

Thunbergová mladým aktivistom povedala, že politici, ktorí sa na klimatickom summite zúčastňujú, „predstierajú, že budúcnosť berú vážne“.

Zmena podľa tejto aktivistky „nepríde od politikov na summite, ale od jednotlivcov“, ktorí preukážu vodcovské schopnosti.

Na klimatickom summite OSN, ktorý potrvá do 12. novembra, sa zúčastní 120 hláv štátov a približne 25 000 delegátov.

zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová: Planéte hrozí nezvratná devastácia, summit OSN je rozhodujúci

Táto konferencia má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. COP sa koná každoročne, tohtoročný summit sa však vníma ako kritický vo svetle nedávnej správy Medzinárodnej komisie pre zmenu klímy (IPCC). Vedci v nej vyzývajú na okamžité kroky v záujme dodržania cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

V Parížskej dohode sa viac ako 190 krajín zhodlo na cieli udržať nárast globálnej priemernej teploty výrazne pod hranicou dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, ako aj úsilí o to, aby tento nárast neprekročil hranicu 1,5 stupňa Celzia.

44 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatická zmena #Greta Thunbergová #COP26
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy