Desivé, kruté. Zákony zabíjajú ženy, odkázali Poľky vláde

Tisíce ľudí vyšli do ulíc Varšavy a ďalších poľských miest na protest proti prísnym protipotratovým zákonom po tom, čo nedávna smrť tehotnej ženy obnovila verejnú debatu o interrupciách v krajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

06.11.2021 21:20
poľsko Foto: ,
Protestujúcu počas protestu voči prísnej protipotratovej politike v poľskej Varšave nesie fotografiu Izabely, ktorá zomrela v 22. týždni tehotenstva na septický šok práve pre sporný zákon.
debata (49)

Tridsaťročná Izabela podľa médií zomrela po tom, čo jej lekári odmietli vykonať interrupciu. K jej úmrtiu prispel podľa kritikov nález ústavného súdu z vlaňajšieho októbra, ktorý prakticky postavil interrupcie v Poľsku mimo zákona.

Čakali, čakali

Ľudia so sviečkami v rukách a s transparentmi hlásajúcimi „už žiadna ďalšia (mŕtva žena)“ prešli dnes podľa organizátorov desiatkami poľských miest, vrátane juhopoľského mesta Pszczyna, kde zosnulá žila. Rodina Izabely uviedla, že žena podľahla v 22. týždni tehotenstva septickému šoku. Vyšetrenia už predtým zistili vážne poškodenie plodu, lekári ale údajne v súlade so zákonom čakali, kým srdce plodu neprestane biť.

Po odumretí plodu sa rozhodli pre cisársky rez, srdce pacientky sa ale cestou na operačnú sálu tiež zastavilo a ona napriek snahám lekárov ju oživiť zomrela, uviedla advokátka Jolanta Budzowská, ktorá právne zastupuje rodinu zosnulých.

Aj jej srdce bilo

Až do nálezu ústavného súdu, ktorému dominujú sudcovia dosadení vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), boli v Poľsku prípustné potraty v troch prípadoch: keď tehotenstvo bolo dôsledkom znásilnenia či incestu, keď ohrozovalo život matky, a keď lekári zistili ťažké, nezvratné a nevyliečiteľné poškodenie plodu. Z tohto posledného dôvodu bolo legálnych interrupcií najviac, skoro 1 000 ročne. Podľa ústavného súdu ale práve toto ustanovenie odporovalo poľskej ústave, teda faktu, že žena musí porodiť aj ťažko poškodené dieťa.

„Jej srdce tiež bilo,“ stálo na transparentoch niektorých účastníkov dnešnej demonštrácie. Vo Varšave sa do demonštrácie zapojil aj bývalý poľský premiér a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý teraz stojí na čele najsilnejšej opozičnej strany v krajine. Demonštranti sa zhromaždili pred budovou ústavného súdu a následne sa vydali na ministerstvo zdravotníctva.

„Protipotratové zákony zabíjajú Polky. Je to kruté, desivé,“ povedala televízii TVN24 jedna zo žien, ktoré prišli na protestnú akciu do mesta Pszczyna.

Spravodajský server Onet.pl dnes zverejnil rozhovor s manželom inej ženy, ktorá podľa neho zomrela v júni za podobných okolností. Vláda tvrdí, že za Izabelinu smrť rozhodnutie súdu vinu nenesie a že išlo skôr o chybu lekárov.

NR SR parlament Čítajte viac Poslanci ukončili deň diskusiou k potratom, Záborská predniesla zmeny
49 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #protesty #interrucpie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy