V Nepále našli telá troch nezvestných Francúzov

Nepálska polícia identifikovala telá troch francúzskych horolezcov, ktorí sa v októbri stratili v odľahlej časti Himalájí. Informovala o tom agentúra AFP.

08.11.2021 12:38
Nepál Himaláje Everest horolezci úmtie USA... Foto: ,
Na archívnej snímke z 12. novembra 2015 pohľad na vrch Mount Everest na ceste do Kalapattharu v Nepále.
debata

Miestny policajný inšpektor pre AFP uviedol, že telá prepravili helikoptérou do neďalekého mesta Lukla, ktoré je obľúbenou zastávkou horolezcov smerujúcich na Everest. Telesné pozostatky odtiaľ prevezú do nepálskej metropoly Káthmandu na pitvu, dodal inšpektor.

Záchranné práce pozastavili minulý týždeň po tom, čo Francúzska federácia alpských a horských klubov (FFCAM) dospela k záveru, že šance nájsť mužov sú „prakticky nulové“. FFCAM tiež odmietla tvrdenie zverejnené v miestnych médiách, že mladí horolezci nemali riadne povolenia na výstup.

Skupina, ktorá sa pokúšala zdolať Mingbo Eiger, 6000-metrový vrch neďaleko Everestu, naposledy použila svoj satelitný mobil 26. októbra.

Snahu ich nájsť však komplikovalo zlé počasie, člen záchranného tímu dokonca uviedol, že ich telá môžu byť pochované pod kopou snehu vysokou ako päťposchodová budova.

Traja mladí horolezci – Thomas Arfi, Louis Pachoud a Gabriel Miloche – boli súčasťou osemčlennej expedície. Rozdelili sa do dvoch skupín, aby mohli zdolať rôzne vrchy. Počas ich výstupu sa však spustila lavína a zdá sa, že muži sa následne pokúsili vrátiť do tábora, približuje AFP.

Horolezci sa do Nepálu vrátili po tom, čo táto himalájska krajina v septembri opäť otvorila svoje hranice pre zaočkovaných turistov.

Rakapoši Čítajte viac Stačilo 3 900 eur. Pakistan pustil českých horolezcov domov
debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #horolezci #Nepál #Himaláje