Demisia vlády by podľa nej mohla pomôcť ukončiť spor s opozičnými zákonodarcami, ktorí bránili fiškálnej reforme. Vláda vedená premiérom Sabáhom Chálidom Hamadom as-Sabáhom tento rok podala kvôli sporu so zvoleným parlamentom demisiu už druhýkrát.
Nie je jasné, či emir Nawáf Ahmad Džábir as-Sabáh rezignáciu kabinetu prijme. Súčasná vláda bola zostavená v marci po januárovej demisii predchádzajúceho kabinetu.
Trochu netypický systém, v ktorom emir menuje vládu, ale parlament je volený, vedie často k politickým rozkolom, čo podľa analytikov spomaľuje ekonomický a spoločenský rozvoj krajiny. Parlament môže predkladať návrhy zákonov a skúmať prácu ministrov, konečné slovo má však emir a kľúčové posty zastávajú členovia vládnucej rodiny.
Čítajte viac Za drahý benzín a naftu môžu aj elektromobilyNiekoľko opozičných poslancov chce premiéra vypočuť v súvislosti s rôznymi témami, ktoré sa týkajú napríklad zvládania pandémie covidu-19 či korupcie. Zároveň spochybnili ústavnosť návrhu prijatého v marci, ktorý taký výsluch odkladá na koniec budúceho roka. Spor paralyzoval legislatívny proces a zabrzdil snahy posilniť ekonomiku, už vlani tvrdo zasiahla pandémia a pokles cien ropy.
V snahe vyriešiť terajší spor vláda nedávno začala s poslancami rokovať. Opozícia v nich okrem vypočutia premiéra požadovala amnestiu pre politických disidentov. Kuvajtský kabinet v nedeľu schválil návrhy dekrétov pre plánovanú amnestiu, ktorú má oficiálne vyhlásiť emir.