Súčasne vyslovil predpoklad, že vojna sa skončí „veľmi skoro“: tvrdí totiž, že „provládni bojovníci utekajú a povstalci sú veľmi blízko k víťazstvu“. V tejto situácii sa zahraniční diplomati snažia vyrokovať prímerie medzi znepriatelenými stranami, dodala AFP.
Jaal, ktorého pravé meno je Kumsa Diriba, v rozhovore pre AFP uviedol, že povstalci pripravujú ďalší útok. Vláda sa podľa neho „len snaží získať čas“ a podnietiť v krajine občiansku vojnu, „preto vyzýva národ, aby bojoval“ proti povstalcom.
Menej ako 40 kilometrov
OLA a jej spojenci, Tigrajský ľudový oslobodzovací front (TPLF), si v posledných týždňoch pripísali niekoľko víťazstiev, obsadili mestá vzdialené asi 400 kilometrov od hlavného mesta a nevylúčili ani pochod na Addis Abebu.
Čítajte viac Schyľuje sa k najhoršiemu? USA nariadili diplomatom odchod z EtiópieJaal povedal, že jeho bojovníci sa nachádzajú ešte bližšie – ani nie 40 kilometrov od hlavného mesta.
AFP toto tvrdenie nedokázala nezávisle potvrdiť. Veľká časť konfliktom zasiahnutej zóny je totiž pre novinárov uzavretá, čo sťažuje overenie pozícií jednotlivých jednotiek priamo na bojiskách.
Odmieta, ale pripravte sa
Etiópska federálna vláda však rozhodne odmietla tvrdenia, že povstalci sú na dostrel od Addis Abeby, nariadila však hlavnému mestu, aby sa pripravilo na obranu. AFP pripomenula, že mnohé štáty stiahli z Addis Abeby svojich zamestnancov.
Hrozba nového postupu povstalcov podnietila zahraničných emisárov, aby sa pokúsili sprostredkovať urovnanie konfliktu, ktorý si už vyžiadal tisíce mŕtvych a humanitárnu krízu.
Vysoký predstaviteľ Africkej únie pre Africký roh Olusegun Obasanjo sa v nedeľu v metropole štátu Tigraj – Mekele – stretol s lídrom TPLF Debretsionom Gebremichaelom. V ten istý deň navštívil Mekele aj námestník OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths, ktorý sa stretol s predstaviteľmi tamojších „de facto úradov“.