Obete sexuálneho zneužívania dostanú od francúzskej cirkvi odškodné

Francúzski biskupi sa dohodli na tom, že finančne odškodnia obete pohlavného zneužívania. Predseda biskupskej konferencie arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort to označil za "rozhodujúci krok".

08.11.2021 15:09
debata

Moulins-Beaufort podľa agentúry AP na tlačovej konferencii uviedol, že katolícka cirkev uznala svoju „inštitucionálnu zodpovednosť“ a rozhodla sa ísť „cestou uznania a odškodnenia“.

Výročné zasadnutie biskupskej konferencie sa konalo približne mesiac po tom, ako boli zverejnené výsledky vyšetrovania, ktoré odhalilo rozsiahle zneužívanie detí predstaviteľmi francúzskej katolíckej cirkvi. Nezávislá komisia vyšetrujúca zneužívanie detí v rámci rímskokatolíckej cirkvi vo Francúzsku totiž 5. októbra zverejnila správu v rozsahu 2 500 strán, podľa ktorej vo Francúzsku zaznamenali v rokoch 1950–2020 približne 216 000 prípadov pohlavného zneužívania maloletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi.

Kostol / Modlitba / Čítajte viac Francúzi odkryli hriechy katolíckej cirkvi. Kňazi zneužili státisíce detí

Veľkú väčšinu obetí tvorili chlapci. Ak sa k obetiam zneužívania za sedem desaťročí započítajú aj obete činov, ktorých sa dopustili laickí členovia cirkvi, ako sú učitelia v katolíckych školách, ich počet sa zvýši až na 330 000, vyplýva zo zistení nezávislej komisie. Tá v správe opísala, že v cirkvi dochádzalo k „systémovému“ utajovaniu takéhoto zneužívania.

„Cítili sme znechutenie a hrôzu, keď sme si uvedomili, aké veľké utrpenie prežívalo a stále prežíva mnoho ľudí,“ povedal Moulins-Beaufort. Biskupi podľa jeho slov uznali zodpovednosť cirkvi, z ktorej vypláva aj finančná kompenzácia. Dodal, že takúto cestu jednak navrhla konferencia, a jednak ju očakávali aj samotní „zahanbení veriaci“. Podrobnosti o finančnej kompenzácii, vrátane jej výšky, predseda biskupskej konferencie nepriblížil.

Zabawa w chowanego Čítajte viac Poľského kňaza známeho z dokumentu o zneužívaní maloletých odsúdili na tri roky väzenia
debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #cirkev #sexuálne zneužívanie detí #zneužívanie detí kňazmi