EÚ uvalí sankcie na Bielorusko pre krízu spojenú s migráciou

Európska únia uvalí na budúci týždeň sankcie na Bielorusko za to, že posiela tisíce migrantov na jej hranice. V stredu to počas návštevy Washingtonu oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, informovali agentúry AFP a Reuters.

10.11.2021 21:22
Bielorusko Poľsko EÚ hranica migranti kríza Foto: ,
Migranti z Blízkeho východu a iných krajín, ktorí sa pokúšajú prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, sa zohrievajú pri ohni pri bieloruskej dedine Grodno 10. novembra 2021.
debata (94)

Brusel obvinil Bielorusko z „obchodovania s ľuďmi“, pretože vábi tisíce migrantov, ktorých vzápätí posiela na hranice s Európskou úniou, aby ich nelegálne prekračovali.

Podľa von der Leyenovej nie je situácia na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom migračnou krízou, ale pokusom „autoritatívneho režimu“ v Minsku o destabilizáciu situácie v susedných krajinách. „Začiatkom budúceho týždňa pristúpime k rozšíreniu sankcií… Je dôležité, aby (bieloruský prezident Alexandr) Lukašenko pochopil, že toto správanie bude odplatené,“ uviedla von der Leyenová.

EÚ podľa diplomatov zvažuje, že do sankčného zoznamu týkajúceho sa zmrazenia aktív a zákazu cestovania zaradí ďalších 30 jednotlivcov a subjektov vrátane bieloruskej leteckej spoločnosti Belavia a cestovných agentúr.

migranti, poľsko, bielorusko Čítajte viac Situácia eskaluje. Migranti sú v pasci, Morawiecki obviňuje Putina

Odborníci by mali v nadchádzajúcich dňoch definitívne dokončiť zoznam jednotlivcov a subjektov, na ktoré budú uvalené sankcie. Stať by sa tak malo ešte pred stretnutím ministrov zahraničných vecí 27 krajín EÚ, ktoré je naplánované na pondelok.

Európska únia už uvalila sankcie na 166 jednotlivcov, ktorí majú vzťahy s bieloruským režimom, vrátane Lukašenka a jeho synov.

Podľa agentúra AFP sa v súčasnosti Brusel snaží zastaviť tok migrantov do Bieloruska tým, že apeluje na krajiny — najmä na tie na Blízkom východe —, aby prestali do Minska posielať lietadla s migrantmi.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že v blízkom čase navštívi vyslanec Únie niekoľko krajín vrátane Spojených arabských emirátov, Libanonu, Iraku a Turecka, aby sa pokúsil presvedčiť miestnych predstaviteľov, aby cestovaniu migrantov zabránili.

Bezpečnostná rad OSN zvolala mimoriadne zasadnutie

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa bude vo štvrtok mimoriadne zaoberať krízou na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom. Informovala o tom v stredu agentúra AFP, ktorá sa odvolala na informácie z diplomatických zdrojov. O mimoriadne zasadnutie požiadalo Estónsko, Francúzsko a Írsko.

Keďže Poľsko obviňuje Bielorusko zo „štátneho terorizmu“, 15-členná rada sa podľa diplomatov stretne za zatvorenými dverami.

Samotná OSN označila v stredu situáciu na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom za „neúnosnú“.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Kto je vinný a kto obeť?

„Generálny tajomník OSN (António Guterres) so znepokojením sleduje situáciu na bielorusko-poľskej hranici a opakuje, že je dôležité zabezpečiť, aby sa otázky migrácie a utečencov riešili v súlade s humanitárnymi zásadami a medzinárodným právom,“ vyhlásil v stredu hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

Západné krajiny už mesiace obviňujú bieloruský režim, že ako odvetu za uvalené sankcie posiela migrantov cez poľské hranice do EÚ.

Poľsko však týchto migrantov odmieta prijať a výsledkom je, že v okolí hraníc uviazli v mrazivých teplotách tisíce zúfalých ľudí, ktorí sú obkolesení ozbrojenými zložkami oboch krajín.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že za túto situáciu si môžu samotné západné krajiny, lebo v dôsledku ich konania ľudia utekajú zo svojej vlasti pred vojnou.

Poľsko / Migrácia / Hranice / Kontroly / Čítajte viac Na územie Poľska z Bieloruska prenikli dve veľké skupiny ilegálnych migrantov
94 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migrácia #migračná vlna
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy