Polícia označila výbuch pred nemocnicou v Liverpoole za teroristický čin

Britská polícia v pondelok označila bombový útok, ku ktorému došlo v nedeľu v meste Liverpool, za teroristický čin. Motív však naďalej zostáva nejasný. Informovala o tom agentúra DPA.

15.11.2021 12:29 , aktualizované: 14:19
Británia Liverpool auto výbuch polícia Foto: ,
Policajti evakuujú miestnych obyvateľov po výbuchu, ktorý sa odohral pred nemocnicou v meste Liverpool na severozápade Anglicka v nedeľu 14. novembra 2021. Po výbuchu v Liverpoole polícia zatkla troch mužov. Pri výbuchu auta pred ženskou nemocnicou prišiel o život jeden muž.
debata (10)

Zástupca britskej protiteroristickej polície uviedol, že muž, ktorý zomrel pri výbuchu, si so sebou do taxíka priniesol podomácky vyrobenú bombu a požiadal o odvoz do Ženskej nemocnice v Liverpoole.

Mestskí predstavitelia a médiá už skôr priniesli správu, že taxikár zamkol útočníka vo vnútri auta, pretože mal silné podozrenia o jeho úmysloch.

V súvislosti s incidentom muži zákona zadržali štyroch ľudí. Ide o mužov vo veku 20, 21, 26, a 29 rokov. Traja z nich skončili v putách ešte v nedeľu. Najmladšieho z nich zadržali v pondelok v liverpoolskej mestskej časti Kensington.

Taxík pred Ženskou nemocnicou v Liverpoole zachvátil výbuch len niekoľko sekúnd pred tým, ako si verejnosť v Británii o 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ) minútou ticha uctila svojich padlých vojakov.

Pri explózii taxíka pred nemocnicou zahynul pasažier, ale vodič ušiel a vyviazol s ľahkými poraneniami. Mestskí predstavitelia a médiá potom priniesli správu, že taxikár zamkol muža vo vnútri auta, pretože mal silné podozrenia o jeho úmysloch, a utekal preč od vozidla.

Pasažier chcel ísť taxíkom na každoročnú omšu na počesť padlých vojakov v anglikánskej katedrále v meste, uviedli britské médiá s odvolaním sa na vyšetrovateľov a priateľov taxikára.

Uzatvorené cesty však prinútili taxikára urobiť obchádzku a nakoniec skončili pri neďalekej spomínanej nemocnici. Tam bomba krátko po úniku vodiča explodovala, napísal denník Daily Mail.

Taxík pohltila ohnivá guľa, z vraku potom k oblohe stúpal stĺp hustého sivého dymu. Polícia rýchlo uzavrela nemocnicu a pacientov v menej vážnom stave odkláňala do iných nemocníc v meste.

„Taxikár sa zachoval hrdinsky, podarilo sa mu odvrátiť to, čo mohla byť pre nemocnicu absolútne strašná katastrofa,“ povedala v pondelok starostka Liverpoolu Joanne Andersonová. „Už skôr sme sa dozvedeli, že taxikár vystúpil z auta a zamkol dvere,“ uviedla pre rozhlasovú stanicu BBC a varovala pred ďalšími špekuláciami o prípade.

Na nedeľnej omši na počesť padlých vojakov sa zúčastnilo približne 2000 ľudí, napísali noviny Liverpool Echo. Udalosť sa skončila vojenskou prehliadkou po uzatvorených uliciach pri katedrále.

Spomienkový obrad sa koná každý rok 11. novembra, keď v ten deň roku 1914 o 11.00 h utíchli zbrane prvej svetovej vojny. Obrad v Liverpoole bol jedným z najhromadnejších v Británii mimo Londýna.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Veľká Británia #výbuch