Korčok: Lukašenkov režim cynicky zneužíva migrantov

Témou zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli bola dnes aj eskalujúca situácia na vonkajšej hranici EÚ, konkrétne na bieloruských hraniciach s Poľskom a Litvou. Rada schválila nariadenie, ktorým sa rozšíri uplatňovanie sankcií voči fyzickým a právnickým osobám Lukašenkovho režimu podieľajúcim sa na organizácii nelegálnej migrácie z Bieloruska do EÚ. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie.

15.11.2021 20:16
Ivan Korčok Foto: ,
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
debata (58)

„Cynické zneužívanie migrantov zo strany Lukašenkovho režimu je neakceptovateľné i preto, že ohrozuje stabilitu našich blízkych partnerov v bezprostrednom susedstve Slovenska. Museli sme preto reagovať,“ konštatoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Bielorusko, Poľsko, EÚ, hranica, migranti, kríza Čítajte viac Poľsko plánuje stavať 5-metrovú bariéru na hranici s Bieloruskom už v decembri

Šéfovia diplomacií členských štátov EÚ sa po polroku opäť venovali západnému Balkánu, najmä pre negatívny vývoj v regióne. Ministri sa zhodli na potrebe intenzívnejšieho angažovania EÚ v jednotlivých krajinách regiónu. „Už si nemôžeme dovoliť strácať čas, musíme podniknúť konkrétne kroky a naplniť záväzky, ktoré sme dali obyvateľom regiónu, otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom je jedným z nich,“ zdôraznil Korčok.

Súčasťou programu ministra bolo aj výročné zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín EÚ a Východného partnerstva. Ministri sa zamerali na vyhodnotenie dosiahnutých výsledkov a na pokrok v realizácii reforiem v krajinách Východného partnerstva. Kľúčovou témou bolo vypočutie si očakávaní partnerov a nastavenie nových dlhodobých priorít a konkrétnych cieľov Východného partnerstva na nasledujúce roky. Zasadnutie bolo zároveň prípravou na nadchádzajúci samit Východného partnerstva, ktorý sa uskutoční v decembri.

Belarus Lukashenko Čítajte viac Sankcie či dohoda? Lukašenko využije každú slabosť únie, tvrdí expert
58 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Alexandr Lukašenko #Ivan Korčok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy