Najkrvavejší deň od prevratu: Sudánske bezpečnostné sily zastrelili 15 demonštrantov

Sudánske bezpečnostné sily zastrelili v stredu najmenej 15 demonštrujúcich odporcov vojenského prevratu v krajine a desiatky ďalších zranili, uviedli tamojší zdravotníci. Podľa agentúry AFP to bol najkrvavejší deň od 25. októbra, keď armáda prevzala moc v krajine.

18.11.2021 06:45
Sudán Foto: ,
Sudánci počas potýčok s políciou v metropole Chartúm 17. novembra 2021
debata

K streľbe došlo v metropole Chartúm, najmä v jej severných štvrtiach. Počet obetí sa tak od prevratu zvýšil na 39, stovky ďalších ľudí utrpeli zranenia, uviedla odborová organizácia prodemokratických lekárov. Polícia poprela použitie ostrej munície a štátna televízia oznámila, že sa začalo vyšetrovanie incidentov.

Vojenský prevrat v Sudáne sa odohral 25. októbra, keď generál Abdal Fattáh Burhán zosadil vládu, zadržal civilné vedenie krajiny a vyhlásil v krajine výnimočný stav.

Svojím konaním vyvolal ostrú reakciu Západu a vo vlastnej krajine pouličné protesty, ktorých účastníci požadujú obnovenie civilnej vlády a návrat k demokratickej transformácii v krajine.

Akékoľvek nádeje demonštrantov, že armáda ustúpi, boli zmarené minulý týždeň vo štvrtok, keď sa Burhán vymenoval za šéfa novej vládnucej Zvrchovanej rady, ktorá v krajine predstavuje kolektívnu hlavu štátu. Burhán takto z podielu na moci de facto vylúčil hlavný civilný politický blok – Sily za slobodu a zmenu (FFC).

Tento Burhánov krok vyvolal ďalšiu kritiku zo strany Západu a regionálnych organizácií, ktoré okamžite odsúdili už samotný vojenský prevrat, nezákonné zadržanie predsedu vlády, viacerých ministrov, vedúcich predstaviteľov prodemokratického združenia FFC a ďalších zástupcov občianskej spoločnosti.

Sudán / Abdal Fattáh Burhán / Čítajte viac Vodca prevratu v Sudáne odvolal kritických veľvyslancov vrátane amerického a čínskeho
debata chyba
Viac na túto tému: #Sudán #vojenský prevrat