Peking zredukoval diplomatické vzťahy s Litvou pre spor o Taiwan

Čína v nedeľu znížila úroveň svojich diplomatických vzťahov s Litvou z veľvyslancov na chargé d'affaires. Ide o reakciu na to, že pobaltská krajina umožnila Taiwanu - ktorý Peking pokladá za súčasť svojho územia - otvoriť zastupiteľskú kanceláriu vo svojom hlavnom meste Vilnius.

, 21.11.2021 12:12
Taiwan / Eric Huang / Foto:
Eric Huang (tretí zľava), novo menovaný najvyšší predstaviteľ taiwanského diplomatického zastúpenia v Litve spolu s kolegami pred novootvorenou zastupiteľskou kanceláriou Taiwanu v hlavnom meste Vilnius, 18. novembra 2021
debata (12)

Čína už predtým vyhostila litovského veľvyslanca. Vyjadruje to silnú citlivosť Číny na štatút Taiwanu, ktorý podľa slov Pekingu nemá právo robiť vlastnú zahraničnú politiku. Čína takisto stiahla svojho veľvyslanca z Litvy.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu uviedlo, že diplomatické vzťahy budú znížené na úroveň chargé d'affaires, čo je druhý najvyššie postavený predstaviteľ veľvyslanectiev. Čína sa snaží Taiwan na svetovej scéne izolovať a bráni sa akémukoľvek oficiálnemu použitiu slova „Taiwan“, aby ostrovná vláda nenadobúdala pocit medzinárodnej legitimity.

Krok Litvy však odráža narastajúci záujem vlád o rozširovanie vzťahov s Taiwanom, ostrovnou demokraciou, ktorá je zároveň dôležitým obchodným partnerom a centrom technologického priemyslu. V tomto období navyše Peking hnevá svojich susedov čoraz agresívnejšou zahraničnou a vojenskou politikou.

Taiwan a pevninská Čína majú od roku 1949, po občianskej vojne, vlastné vlády. Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Litvu z „podkopávania čínskej suverenity a územnej celistvosti“. A vyzvalo litovskú vládu, aby „okamžite napravilo chyby“. Peking odmieta rozvíjať oficiálne vzťahy s vládami, ktoré uznávajú Taiwan ako samostatnú krajinu. Týchto vlád je len 15.

Mnohé vlády, vrátane Spojených štátov a Japonska, majú oficiálne diplomatické vzťahy s Pekingom, ale udržiavajú rozsiahle obchodné vzťahy s Taiwanom. Mnohé pestujú vzťahy s demokraticky zvolenou vládou Taiwanu prostredníctvom obchodných úradov, ktoré slúžia ako neoficiálne veľvyslanectvá.

Litva porušila túto diplomatickú zvyklosť a súhlasila, aby zastupiteľský taiwanský úrad v metropole Vilnius niesol názov Taiwanu namiesto tradičného názvu Tchajpejská reprezentačná kancelária – ten používajú ostatné krajiny, aby neurazili Peking.

Litva už predtým oznámila, že má v pláne na Taiwane otvoriť svoj zastupiteľský úrad. V nedeľu vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím Číny. „Litva naďalej podporuje politiku "jednej Číny“, ale zároveň má právo rozšíriť spoluprácu s Taiwanom," uviedlo litovské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #diplomacia #Litva #Taiwan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy