Obe vlády majú podľa HRW „povinnosť zabrániť ďalším úmrtiam tým, že umožnia humanitárny prístup k ľuďom uväzneným v pohraničnej oblasti“.
Výskumníci tejto organizácie vykonali detailné rozhovory s 19 ľuďmi. Niekoľko z nich uviedlo, že ich príslušníci poľskej pohraničnej stráže zatlačili späť smerom k bieloruskej strane, niekedy násilne.
Zatlačovanie migrantov na hraniciach je podľa HRW porušením ich práva na azyl. Organizácia tiež vyzvala Brusel, aby „začal prejavovať solidaritu“ s migrantmi na oboch stranách hranice, ktorí „trpia a umierajú“.
Najtvrdšiu kritiku v správe však HRW smerovala na Bielorusko, kde je „násilie, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie a nátlak“ zo strany príslušníkov hraničnej polície voči migrantom na „dennom poriadku“.
Bieloruská strana sa mohla podľa HRW v „niektorých prípadoch“ dopustiť „mučenia, čo je v rozpore s medzinárodnými právnymi záväzkami Bieloruska.“ „Bielorusko síce túto situáciu zosnovalo bez ohľadu na ľudské následky, ale Poľsko je napriek tomu za akútne utrpenie v pohraničnej oblasti spoluzodpovedné,“ uviedla Lydia Gallová z HRW vo vyhlásení.
Rozdelené rodiny
Traja ľudia podľa správy HRW obvinili poľských strážnikov z rozdelenia svojich rodín – pričom došlo aj k oddeleniu detí od ich rodičov –, keď zobrali ranených ľudí do nemocnice a zvyšok rodiny poslali naspäť do Bieloruska.
HRW vyzvala Bielorusko a Poľsko, aby prestali s migrantmi na hraniciach „hrať pingpong“ a umožnili „nezávislým pozorovateľom vrátane novinárov a humanitárnych pracovníkov prístup do momentálne neprístupných hraničných oblastí“
Bieloruské úrady odhadujú, že sa v ich krajine momentálne nachádza približne 7000 migrantov.
Do Poľska, ako aj do Litvy a Lotyšska začali masovo prichádzať migranti po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez územie Bieloruska, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.
EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy migrantov na hranice zmienených krajín vysiela zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v eurobloku. Lukašenko to popiera. Ľudia z Iraku, Sýrie či Afganistanu prichádzajú do Bieloruska na turistické víza.