Vznikajúca česká vládna koalícia predstavila svoj plán boja s covidom

Hlavným indikátorom vážnosti pandemickej situácie sa po očakávanom nástupe novej českej vlády stane kapacita nemocničných lôžok, a to najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

24.11.2021 11:35, aktualizované: 14:34
Česko / Covid / Koronavírus / Česká Lípa / Foto: ,
Zdravotníci prepravujú pacientku s covidom v meste Česká Lípa, marec 2021

V stredu to povedal kandidát na premiéra Petr Fiala na tlačovej konferencii zástupcov koalície Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátov a hnutia STAN, na ktorej predstavili svoj plán na boj proti pandémii.

Kapacity nemocníc, a nie počet prípadov nákazy, sú „základný ukazovateľ, ktorý bude pre nás hlavným indikátorom pre ďalšie opatrenia,“ priblížil Fiala. Vznikajúca koalícia zopakovala, že nepristúpi k plošnému zatváraniu škôl ani k predĺženiu vianočných prázdnin. „Urobíme všetko pre to, aby dosahy na vzdelanie boli čo najmenšie,“ povedal Fiala.

Budúca vláda sa chce pri identifikácií nakazených spoliehať najmä na PCR testy, preto plánuje zvýšiť kapacitu testovacích centier na 200-tisíc testov denne.

Kandidát na ministra zdravotníctva Vlastimil Válek tiež navrhuje povinné PCR testovanie pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní už viac než šesť mesiacov a nedostali posilňovaciu dávku, ktorá je podľa neho kľúčová. Válek zdôraznil, že je potrebné zapojiť do očkovacej kampane aj praktických lekárov. Povinné očkovanie však podľa Válka nie je dobrým riešením.

Válek chce, aby budúca vláda začala uznávať ako potvrdenie o bezinfekčnosti dostatočnú hladinu protilátok voči covidu, ako aj negatívny PCR test. Momentálne sa pre tento účel uznáva len očkovanie či prekonanie choroby.

Vznikajúca česká vláda sa tiež zaviazala, že nebude v rámci svojej proticovidového plánu plošne zatvárať školy, v materiáloch rozdaných médiám však navrhuje predĺženie nadchádzajúcich zimných prázdnin, a to o tri dni.

Školáci mali pôvodne dostať voľno od štvrtka 23. decembra. Dátum 18. decembra, ktorý sa v dokumente spomína, je však sobota, takže deťom sa prázdniny predĺžia fakticky o len tri dni, a nie týždeň.

ČR / Česko / Čítajte viac Česko zažíva zvýšený záujem o očkovanie proti covidu

Budúca česká vláda ďalej avizovala zmenu platného pandemického zákona. „Už teraz sa v odbornom tíme o tom rozprávame, aby sme krátko po nástupe do vlády mohli predložiť zmenu pandemického zákona v tých oblastiach, kde nefungoval ideálne,“ povedal predseda hnutia STAN Vít Rakušan.

Predseda Pirátov Ivan Bartoš kritizoval dosluhujúcu vládu premiéra Andreja Babiša za neposkytovanie kvalitných údajov o pandémii. „Často neexistovala kvalitná dátová štruktúra, ktorá by pomohla politikom zhodnotiť epidémiu na regionálnej či celoštátnej úrovni,“ povedal Bartoš.

S covidom zomrelo v ČR počas utorka 48 ľudí, od začiatku pandémie už 32 408. Od začiatku novembra zomrelo denne v priemere 67 nakazených. Za uplynulých 24 hodín pribudlo 25 864 prípadov nákazy koronavírusom, čo je vôbec najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie.

Podľa aktuálnych údajov českého ministerstva zdravotníctva sa na covidových oddeleniach v krajine nachádza 5 652 ľudí. Vo vážnom stave je 799 z nich, čo je najviac od 21. apríla 2020.

debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Česko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy