Švédsko malo len niekoľko hodín prvú premiérku v dejinách

Novozvolená švédska premiérka Magdalena Anderssonová v stredu podala demisiu len niekoľko hodín po tom, ako jej parlament vyjadril dôveru. Dôvodom jej kroku je fakt, že v parlamente neprešiel návrh štátneho rozpočtu a Strana zelených opustila koaličnú vládu.

24.11.2021 11:53, aktualizované: 18:57
Magdalena Anderssonová Foto: ,
Nová švédska premiérka Magdalena Anderssonová
12

„Existuje ústavná prax, podľa ktorej by koaličná vláda mala podať demisiu, ak jedna z koaličných strán opustí koalíciu,“ povedala Anderssonová. „Nechcem viesť vládu, ktorej legitimita bude spochybnená,“ dodala s tým, že dúfa, že neskôr bude opäť zvolená do funkcie.

Anderssonová už informovala predsedu parlamentu Anderasa Norléna o tom, že má stále záujem viesť sociálnodemokra­tickú vládu jednej strany.

Švédsky parlament vládu novej premiérky Anderssonovej schválil v stredu, čím sa stala historicky prvou ženou na poste šéfa kabinetu v tejto škandinávskej krajine.

Anderssonová dostala v parlamente 117 hlasov. Proti nej hlasovalo až 174 poslancov a 57 sa zdržalo. Vo Švédsku však vláda na schválenie nepotrebuje podporu väčšiny poslancov parlamentu – stačí, ak nebude mať väčšinu proti sebe.

Hlasovanie teda bolo tesné – ak by bol proti Anderssonovej hlasoval ešte jeden poslanec, premiérkou by sa nestala. Očakáva sa, že funkciu oficiálne prevezme v piatok.

Doterajšia ministerka financií Anderssonová (54) už začiatkom novembra nahradila na čele Švédskej sociálnodemokra­tickej strany Stefana Löfvena a teraz preberie aj jeho premiérsku funkciu.

Löfven bol šéfom kabinetu sedem rokov, oficiálne odstúpil pred dvoma týždňami po tom, čo stratil dôveru parlamentu. Podľa vlastných slov chcel demisiou umožniť svojmu nástupcovi lepšiu prípravu na riadne parlamentné voľby v septembri budúceho roka.

Anderssonová si pred hlasovaním v parlamente snažila zabezpečiť podporu dvoch menších strán – Ľavicovej strany a Centristickej strany –, ktoré kryli chrbát aj Löfvenovej menšinovej vláde. Poslanci oboch strán sa napokon hlasovania zdržali.

Magdalena Anderssonová / Stefan Löfven / Čítajte viac Premiérsky post vo Švédsku zrejme prvýkrát v histórii obsadí žena
12 debata chyba
Viac na túto tému: #Švédsko #Magdalena Anderssonová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy