Éru kancelárky Merkelovej ukončí semaforová vláda

Líder Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Olaf Scholz v stredu oznámil, že spolu so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) vytvoria novú "semaforovú vládu". Predstavitelia týchto politických subjektov na spoločnej tlačovej konferencii predstavili text koaličnej zmluvy.

24.11.2021 15:31 , aktualizované: 16:43
Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
debata (3)

Podľa 177-stranovej dohody, uzavretej po dvoch mesiacoch rokovaní, chcú tri koaličné strany urýchliť verejné investície do zelených technológií a digitalizácie a zároveň sa od roku 2023 vrátiť k dodržiavaniu prísnych dlhových limitov. „Chceme sa odvážiť dosiahnuť väčší pokrok,“ povedal Scholz na tlačovej konferencii v Berlíne, na ktorej po jeho boku stáli lídri FDP a Zelených.

„V Nemecku budeme masívne investovať, aby sme ho udržali v popredí,“ dodal budúci kancelár. Semaforová koalícia, pomenovaná podľa príslušných farieb troch strán, má väčšinu v Spolkovom sneme (Bundestag) a dúfa, že vláda zloží prísahu začiatkom budúceho mesiaca po tom, ako jednotlivé strany ratifikujú koaličný pakt. Tento proces by mohol trvať maximálne desať dní.

Líder SPD ešte pred samotným predstavením koaličnej zmluvy hovoril o pandémii koronavírusu. Oznámil, že budúca vláda vyčlení jednu miliardu eur na finančný bonus určený zdravotníkom.

„Pandémia nie je porazená. Každý deň máme nové rekordy nakazených. Napriek očkovaniu stále pribúda počet nových prípadov nákazy. Nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú na pokraji síl. Situácia je vážna,“ dodal Scholz.

Spolupredseda Zelených Robert Habeck spresnil, že boj proti pandémii bude hlavnou prioritou vlády v nasledujúcom období. „Urobíme všetko preto, aby sme porazili štvrtú vlnu pandémie,“ vyhlásil Habeck.

Líder FDP Christian Lindner spresnil, že nová vláda sa bude naďalej snažiť ochrániť zdravie a životy občanov. Zároveň však dodal, že plánujú zmeniť niektoré pravidlá a „optimalizovať“ boj proti pandémii koronavírusu.

„Pandémia je pre nás aktuálna výzva, ale máme aj ďalšie oblasti, ktorým sa musíme venovať. Ide napríklad o boj proti klimatickým zmenám či potrebná digitalizácia. Cítime, že v našej krajine je dopyt po zmene. Tieto tri strany neskrývali svoje odlišnosti, ale v jednom bode sa stretli, aby prekonali status quo. Našou úlohou je túto krajinu modernizovať,“ povedal Lindner.

Olaf Scholz z SPD by mal byť za nového kancelára zvolený v týždni od 6. decembra. Vo funkcii má po 16 rokoch nahradiť dosluhujúcu šéfku spolkovej vlády Angelu Merkelovú z Kresťanskode­mokratickej únie (CDU). Merkelová vo voľbách do Spolkového snemu (Bundestag), ktoré sa konali 26. septembra, už opätovne nekandidovala. Jej konzervatívna Únia CDU/CSU v nich utrpela porážku a skončila druhá za SPD.

Koaličné rokovania tzv. semaforovej vlády, nazývanej podľa farieb jej jednotlivých strán, sa začali 21. októbra. Na hlavnom kole rokovaní, ktorému predchádzali sondážne rozhovory, sa zúčastňovali šiesti predstavitelia každej z trojice strán a diskusie prebiehali aj v 22 pracovných skupinách.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Angela Merkelová