Predpokladá sa, že príčinou banského nešťastia bol výbuch metánu. Ešte pred objavením ďalšieho živého baníka úrady oznámili, že si výbuch a následný požiar vyžiadali 52 obetí na životoch vrátane piatich záchranárov. Ďalších 38 baníkov a 11 záchranárov hospitalizovali väčšinou v dôsledku nadýchania sa toxických plynov.
Ruský prezident Vladimir Putin udelil piatim mŕtvym záchranárom z Kuzbasu a tiež ďalšiemu ich kolegovi – ktorý bol pôvodne považovaný za mŕtveho, ale neskôr ho objavili živého – štátne vyznamenanie za odvahu.
V kauze sa začalo vyšetrovanie pre podozrenie z porušenia bezpečnostných pravidiel s následkom smrti. Zaoberá sa ním oblastná správa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (takzvaného Sledkomu). Zadržaných bolo už päť ľudí, medzi nimi aj riaditeľ bane, jeho námestník a vedúceho príslušného oddelenia.
Podľa zástupcu ruského generálneho prokurátora Dmitrija Demešina sa baníci ešte pred výbuchom sťažovali na vysoké úrovne metánu v bani Listviažnaja.
Začalo sa aj trestné konanie pre nedbanlivosť zamestnancov miestneho oddelenia Federálnej služby pre dohľad v oblasti ekológie, technológií a využívania jadrovej energie (Rostechnadzor), ktorí si v novembri „nesplnili svoje povinnosti“ a vyhotovili správy o kontrole banských zariadení, ktoré v skutočnosti nevykonali, informoval Sledkom.
Spravodajský web Lenta.ru v piatok zverejnil rozhovor s jedným z baníkov z bane Listviažnaja, ktorý uviedol, že v bani sa pracovalo aj vtedy, keď v nej bola päťnásobne prekročená norma koncentrácie metánu. Zamestnanec bane povedal, že baníci boli do práce nútení.
Aj manželka baníka, ktorý zahynul pri nehode, pre médiá uviedla, že povolená hladina metánu v bani sa nerešpektovala dávno pred štvrtkovou tragédiou. Manželovi podľa jej slov „pískal“ senzor na hladinu metánu, ktorý mával na hrudi. Aby nevydával zvuky, navlhčoval ho vodou. Doplnila, že desať dní pred mimoriadnou udalosťou v bani horelo.
Ľudia z okolia prinášajú k banskému areálu kvety a zapaľujú tam sviečky. Podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie sa z bane Listviažnaja podarilo zachrániť celkovo 239 ľudí.
V bani Listviažnaja došlo k havárii aj 24. januára 1981, keď pri výbuchu metánu v jednej zo štôlní zahynulo päť osôb, ako aj 28. októbra 2004, keď si výbuch zmesi metánu a vzduchu vyžiadal životy 13 ľudí.
