Novým rakúskym kancelárom bude doterajší minister vnútra Nehammer

Novým rakúskym spolkovým kancelárom a predsedom najsilnejšej parlamentnej strany ÖVP sa stane doterajší minister vnútra Karl Nehammer (49). Rozhodlo o tom jednomyseľne predsedníctvo strany na svojom piatkovom zasadnutí, informoval portál Kurier.at.

03.12.2021 12:56, aktualizované: 14:19
Karl Nehammer Foto: ,
Nový dezignovaný rakúsky spolkový kancelár a doterajší minister vnútra Karl Nehammer.
debata (3)

Po rokovaní to médiám potvrdil štajerský hajtman Hermann Schützenhöfer. Ten zároveň informoval aj o výmene ministra školstva Heinza Fassmanna za terajšieho rektora univerzity v Grazi Martina Polascheka.

Podľa Schützenhöfera predčasné parlamentné voľby nie sú potrebné, keďže ako predpokladá súčasná koalícia ÖVP a Zelených môže pokračovať v práci, napísala agentúra APA.

Vo štvrtok boli na rakúskej politickej scéne ohlásené tri veľké odchody. Najprv stiahnutie sa z politiky ohlásil bývalý kancelár a šéf ÖVP Sebastian Kurz, údajne v dôsledku narodenia potomka. O niekoľko hodín ponúkol svoju funkciu kancelár Alexander Schallenberg, ktorý povedal, že nemá záujem o post lídra ÖVP, pričom si myslí, že kancelárom by mal byť predseda najsilnejšej parlamentnej strany. Schallenberg stál na čele kabinetu necelé dva mesiace, kde vystriedal Kurza, ktorý odstúpil pre vyšetrovanie z korupcie.

Schallenberg by sa podľa najnovších informácií mal v Nehammerovej vláde vrátiť na post ministra zahraničných vecí, kde pôsobil pod kancelárom Kurzom.

Alexander Schallenberg Čítajte viac Rakúsky kancelár Schallenberg odstupuje

Ešte vo štvrtok večer sa rozhodol politiku opustiť aj minister financií Gernot Blümel, ktorý bol považovaný za Kurzovho dôverníka. Svoje rozhodnutie zdôvodnil okrem iného vyhrážkami smrťou, ktoré údajne dostáva jeho rodina. Pripustil však, že ho ovplyvnil aj Kurzov krok.

Opozícia chce nové voľby

Na predčasné parlamentné voľby vyzval v piatok predseda opozičnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl. Na voľby je údajne pripravená aj Sociálnodemokra­tická strana Rakúska, uviedol podpredseda poslaneckého klubu Jörg Leichtfried. Informovala o tom agentúra APA.

Obaja reagovali na štvrtkové oznámenie bývalého kancelára Kurza o odchode z politiky a následné vyjadrenie šéfa vlády Schallenberga, že odstupuje z funkcie kancelára.

Sebastian Kurz, rakúsko Čítajte viac Rakúsky exkancelár Kurz i jeho dôverník, minister Blümel, odchádzajú z politiky

Podľa sociálneho demokrata Leichtfrieda sa ÖVP úporne snaží udržať pri moci, pričom „Zelení počas uplynulých dvoch rokov veľakrát ukázali, že sú ochotní toho veľa politicky prehltnúť, aby sa udržali vo vláde“.

Ako zdôraznil Kickl od slobodných, volebný výsledok z roku 2019 už neodráža súčasné nálady obyvateľstva. Medzitým podľa neho vyšiel najavo „korupčný systém ÖVP“, pričom dôvodom na nové voľby je aj „škandalózne správanie sa ÖVP v pandemickej politike“.

Rakúskeho kancelára oficiálne vymenúva prezident republiky, tento krok sa však považuje za formalitu. Nehammer však bude potrebovať podporu koaličného partnera – Zelených. Zatiaľ nie je známe, kedy by mohol Nehammer oficiálne prevziať úrad kancelára.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Karl Nehammer
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy