Nemecko: Po sociálnych demokratoch schválili dohodu o novej vláde aj tí Slobodní

Nemecká Slobodná demokratická strana (FDP) na svojom zjazde schválila dohodu o vytvorení vládnej koalície so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) a Zelenými. Informovali o tom agentúra AP a týždenník Die Zeit na svojej webovej stránke.

05.12.2021 20:31
Lindner Foto: ,
Predseda Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner hovorí na zjazde strany FDP v Berlíne 5. decembra 2021.
debata

Koaličnú dohodu podporilo 535 delegátov (92,2 percenta) na zjazde FDP, ktorý sa konal v prevažnej miere formou videokonferencie. Proti sa vyslovilo 37 delegátov.

„Som presvedčený, že táto krajina bude mať z tejto koalície úžitok,“ povedal predseda FDP Christian Lindner.

Novú koaličnú dohodu v sobotu na svojom zjazde podporila aj strana SPD. Za hlasovalo viac ako 98 percent delegátov. Zelení by o tejto koalícii mali hlasovať v pondelok, očakáva sa identický výsledok ako v prípade SPD a FDP.

Angela Merkelová Čítajte viac Éru kancelárky Merkelovej ukončí semaforová vláda

SPD, Zelení a FDP 24. novembra predstavili koaličnú dohodu budúceho nemeckého vládneho kabinetu. Za nového nemeckého spolkového kancelára má byť 8. decembra zvolený predseda SPD Olaf Scholz. Vo funkcii po 16 rokoch nahradí dosluhujúcu šéfku spolkovej vlády Angelu Merkelovú z Kresťanskode­mokratickej únie (CDU).

Scholz (63) pôsobil v rokoch 2007–2009 v Merkelovej prvej koaličnej vláde ako minister práce a sociálnych vecí; v roku 2018 prevzal úrad vicekancelára a ministra financií.

Lindner sa má stať novým ministrom financií a členovia FDP obsadia aj posty ministrov dopravy, spravodlivosti a školstva, pripomína AP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Zelení #SPD #nemecká vláda #FDP