Biden a Putin absolvujú telefonát, požiadal oň ruský prezident

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin absolvujú vo štvrtok telefonický rozhovor. Požiadal oň šéf Kremľa. Americkej televíznej stanici CNN to v stredu povedala hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Emily Horneová.

29.12.2021 18:51 , aktualizované: 22:08
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (289)

Biden žiadosť ruského prezidenta prijal, keďže podľa neho „priamy dialóg medzi lídrami nemožno ničím nahradiť“, uviedla Horneová. Dodala, že Bidenova administratíva podniká intenzívne diplomatické kroky v spolupráci so spojencami a partnermi v Európe v reakcii na zvyšovanie ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou.

Predstavitelia USA podľa Horneovej v tejto súvislosti už rokovali s NATO, Európskou úniou, Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe či krajinami Bukureštskej deviatky, ktorej členom je aj Slovensko.

Nemenovaný vysoko postavený predstaviteľ americkej vlády, ktorého citovala agentúra AFP potvrdil, že Biden počas štvrtkového telefonátu navrhne Putinovi „cestu diplomacie“ pri riešení napätej situácie okolo Ukrajiny, avšak zdôrazní aj svoje „hlboké znepokojenie“ z presunov ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach.

„Sme pripravení na diplomaciu a cestu diplomacie, ale taktiež sme pripravení reagovať, ak Rusko pristúpi k ďalšej invázii na Ukrajinu,“ citovala spomínaného predstaviteľa americká televízia CNBC.

„Skoordinovali sme sa s našimi spojencami na (prípadnom) uvalení tvrdých sankcií na ruskú ekonomiku a finančný systému, ktoré by šli oveľa ďalej než sankcie zavedené v roku 2014,“ dodal americký predstaviteľ.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin sa poradí s vojenskými expertmi, ak NATO odmietne Rusku poskytnúť záruky

Rusko v priebehu decembra požiadalo USA a NATO o bezpečnostné záruky, pričom žiada predovšetkým zastavenie rozširovania Aliancie smerom na východ.

Bilaterálne diplomatické rokovania medzi USA a Ruskom o situácii na hraniciach s Ukrajinou i ruskej žiadosti o bezpečnostné záruky sú naplánované na 10. januára v Ženeve.

Spomínaný americký vládny predstaviteľ uviedol, že v Ženeve sa neplánuje ďalšie osobné stretnutie Bidena s Putinom. V tomto švajčiarskom meste sa obaja zišli na niekoľkohodinových rokovaniach v júni.

Podľa uvedeného predstaviteľa plánuje Biden hovoriť „čoskoro“ aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Presný dátum však zatiaľ nie je stanovený.

Vladimir Putin, Joe Biden, La Grange, Ženeva, summit Čítajte viac Biden s Putinom: Čo s červenými líniami?

So Zelenským v stredu telefonicky hovoril americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. „Bol som ubezpečený o plnej podpore zo strany USA pre Ukrajinu voči ruskej agresii,“ napísal Zelenskyj následne na Twitteri po ukrajinsky i anglicky.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price médiá informoval, že Blinken „potvrdil neochvejnú podporu Spojených štátov nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v súvislosti so zvyšovaním ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou“.

Biden a Putin rokovali prostredníctvom videohovoru pred troma týždňami. Americký prezident varoval svojho náprotivka, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu sú USA pripravené uvaliť na Rusko rozsiahle sankcie a posilniť svoju vojenskú prítomnosť na východnom krídle NATO.

Putin zase upozornil, že jeho krajina bude nútená reagovať na prípadné ďalšie rozširovanie Aliancie smerom na východ, pričom osobitne spomenul Ukrajinu a Gruzínsko.

Joe Biden Čítajte viac Biden: Za inváziu na Ukrajinu by Rusko strašne zaplatilo
289 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin