Sily ODKB sa začnú sťahovať z Kazachstanu vo štvrtok, odídu do desiatich dní

Jednotky členských štátov Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) opustia Kazachstan do desiatich dní, pričom ich sťahovanie sa začne vo štvrtok. Uviedol to v stredu podľa agentúry Interfax hovorca ODKB Vladimir Zajnetdinov.

12.01.2022 10:10, aktualizované: 18:10
Kazachstan / Alma-Ata / Foto:
Vozidlá ruskej armády na letisku v kazašskom meste Alma-Ata 9. januára 2021
debata (69)

Táto informácia bola zverejnená po stretnutí generálneho tajomníka ODKB Stanislava Zasa s kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom. Ten na schôdzke vyjadril spokojnosť s výsledkami mimoriadneho summitu ODKB a vyjadril vďaku spojencom z tejto organizácie za „podporu a včasnú pomoc Kazachstanu v podmienkach teroristického útoku“.

„Táto situácia opäť potvrdila hodnotu samotnej organizácie ako vojensko-politickej štruktúry,“ povedal Tokajev s tým, že o ODKB sa teraz hovorí aj v medzinárodnom kontexte.

Na štvrtok je naplánované mimoriadne zasadnutie Rady náčelníkov vojenských útvarov ODKB, ktoré sa uskutoční v režime videokonferencie.

Po tom, ako po Novom roku spočiatku pokojné protesty proti zvyšovanie cien pohonných hmôt prerástli do nepokojov a stretov s bezpečnostnými zložkami, Tokajev odvolal vládu, prevzal vedenie Bezpečnostnej rady, vyhlásil výnimočný stav a požiadal ODKB o vyslanie tzv. mierových síl do Kazachstanu. ODKB jeho žiadosti vyhovela.

Podľa Tokajeva do Kazachstanu dorazilo 2030 „mierotvorcov“ a 250 kusov techniky. Kazašská opozícia označuje túto misiu za inváziu.

USA vyzvali Rusko, aby bezodkladne stiahlo svojich vojakov z Kazachstanu

Spojené štáty v utorok vyzvali Rusko, aby „urýchlene“ vyhovelo požiadavke Kazachstanu a stiahlo svojich vojakov z tejto stredoázijskej krajiny. Kontingent ruských síl bol nasadený na potlačenie nepokojov, ktoré v Kazachstane vypukli minulý týždeň. Washington tento krok už predtým kritizoval.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v utorok oznámil, že odchod jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vedenej Ruskom sa začne o dva dni a nebude trvať dlhšie ako desať dní.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu však uviedol, že ich jednotky z krajiny odídu až vtedy, keď tam bude situácia „úplne stabilizovaná“.

Tokajev podporovaný Ruskom, nepokoje nazval pokusom o štátny prevrat a teroristický útok a vyhlásil, že za nimi stoja militanti zo Strednej Ázie, Afganistanu a Blízkeho východu. Tento naratív však spochybňujú ľudskoprávne organizácie, podľa ktorých protesty vyvolali prevažne obavy z prudkého zvyšovania cien plynu.

Kazachstan Alma-Ata protest ceny LPG Tokajev Čítajte viac Prezident Tokajev: Za nepokojmi v Kazachstane sú militanti zo Strednej Ázie a Afganistanu

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price v tejto súvislosti pred novinármi uviedol, že Spojené štáty ocenili Tokajevovo vyhlásenie o ukončení misie ODKB v Kazachstane. „Dovtedy, kým budú mierotvorné jednotky ODKB stiahnuté, budeme na ne naďalej apelovať, aby rešpektovali medzinárodné ľudské práva, a aby dodržali svoj záväzok urýchlenie opustiť Kazachstan, ako žiada kazašská vláda,“ povedal Price.

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí krajiny. Ekonomické požiadavky protestujúcich vzápätí vystriedali požiadavky politické. Od 5. januára pokojné protesty – najmä v najväčšom meste Alma-Ata – začali prerastať aj do rabovania, podpaľačstva, obsadzovania administratívnych budov, ozbrojených incidentov či krádeží.

kazachstan Čítajte viac Strieľajte ostrými a bez varovania. Kazašský prezident povolil vojakom zabíjať
69 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #kazachstan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy