USA pošlú Ukrajine radarové systémy a námorné zariadenia

Americká vláda sa chystá poslať na Ukrajinu radarové systémy a námorné zariadenia. Nie je však jasné, kedy sa prvé dodávky dostanú do tejto krajiny, informoval v stredu spravodajský portál 112 Ukrajina.

12.01.2022 10:38
Námorníctvo / Ukrajina / Lietadlo / Stíhačka /... Foto: ,
Bojová stíhačka typu F/A 18 pristáva na americkej lietadlovej lodi Harry S. Truman
debata (20)

„Vzhľadom na skutočnosť, že americká rozviedka predpokladá, že Rusko by mohlo začať plnohodnotnú inváziu s využitím všetkej svojej vojenskej sily, táto pomoc by umožnila Ukrajine spôsobiť Rusku extra škody, ale výrazne by to nezmenilo výsledok,“ uviedol zdroj z kancelárie ukrajinského prezidenta.

Portál 112 Ukrajina s odvolaním sa na server Politico píše, že ide o súčasť balíka mimoriadnej obrannej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 200 miliónov dolárov, ktorý Biely dom schválil koncom decembra 2021.

Portál pripomenul, že Kongres USA zvažuje uznanie Ukrajiny za krajinu „NATO plus“. Ukrajine by to poskytlo vojenskú a diplomatickú podporu, ktorá je potrebná na pozadí zhromažďovania ruských vojenských síl v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Uznanie Ukrajiny ako krajiny „NATO plus“ by zabezpečilo urýchlené preskúmanie predaja určitého amerického obranného tovaru a služieb, dodal portál 112 Ukrajina.

Rusko, USA, Ženeva, rokovania, Ukrajina Čítajte viac Rusko nechce Ukrajinu v NATO, ale akú má šancu?
20 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Ukrajina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy