Na internet uniklo obrovské množstvo poľských armádnych súborov

Na internet unikol obrovský súbor dát z prostredia poľskej armády, ktorý obsahuje viac ako 1,7 milióna položiek. Okrem iného sú v uniknutých dokumentoch údaje o vybavení a munícii, ktorú používajú alebo potrebujú doplniť poľské ozbrojené sily. Informoval o tom v piatok spravodajský portál Onet.pl. Správu následne prevzali agentúry AFP, AP a PAP.

14.01.2022 16:24
debata (3)

Niektoré uniknuté informácie sú podľa Onet.pl pre zahraničné spravodajské služby mimoriadne cenné. Podľa nemenovaného informátora, ktorý je špecialistom na kybernetickú bezpečnosť, si databázu už stiahli používatelia z viac ako desiatich krajín vrátane Ruska a Číny. Onet.pl potvrdil únik údajov z dvoch nezávislých zdrojov z prostredia poľských tajných služieb.

Uniknuté údaje zahŕňajú informácie o zariadeniach zakúpených Poľskom v Spojených štátoch, Nemecku a Izraeli. Únik pravdepodobne pochádza z armádnej jednotky v meste Bydgoszcz, ktorá má na starosti plánovanie logistiky, napísal portál Onet.pl.

„Prípad podrobne analyzujú naše útvary,“ uviedol v prvotnej reakcii na medializované informácie rezort obrany a dodal, že experti vyšetrujú „či reálne došlo k úniku informácií a či je uniknutý súbor pravý“. Mohlo vraj ísť len o „testovací súbor softvéru“.

V ďalšej tlačovej správe zverejnenej v piatok popoludní už ministerstvo obrany uviedlo, že uniknutý zoznam obsahuje iba neutajované informácie.

„Dáta obsahujú iba verejne dostupné informácie,“ uviedol rezort a dodal, že „zverejnenie údajov nepredstavuje hrozbu pre bezpečnosť štátu ani pre fungovanie poľských ozbrojených síl“.

Hlavné poľské opozičné zoskupenie, centristická Občianska koalícia (Koalicja Obywatelska, KO), však požaduje odstúpenie ministra obrany Mariusza Blaszczaka. KO tiež uviedla, že vláda by mala verejnosti poskytnúť podrobné vysvetlenie, ako k úniku informácií došlo a kto je zaň zodpovedný.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #armáda
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy