EÚ prijme masívne sankcie, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu

Ak sa situácia v súvislosti s Ukrajinou zhorší a dôjde k ďalšiemu útoku Ruska na jej územnú celistvosť, EÚ na túto situáciu zareaguje masívnymi ekonomickými a finančnými sankciami, vyhlásila vo štvrtok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

20.01.2022 16:30
Armáda / Konvoj / Obrnené vozidlo / Tank / Vojak / Foto:
Konvoj ruských obrnených vozidiel ide po diaľnici na Krymskom polostrove, 18. junára 2022
debata (131)

EÚ je podľa nej najdôležitejším obchodným partnerom Ruska a tiež najväčším investorom v tejto krajine. „Áno, tento obchodný vzťah je pre nás dôležitý. Ale oveľa dôležitejší je pre Rusko,“ zdôraznila von der Leyenová.

„Transatlantické spoločenstvo je v tomto smere pevné. Neakceptujeme pokus Ruska rozdeliť Európu do sfér vplyvu. Ak dôjde k útoku, sme pripravení,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ.

Jej štvrtkové vyhlásenie je v súlade so slovami, ktoré podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič predniesol v stredu v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Šefčovič nadviazal na vystúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý v EP predstavil priority predsedníctva svojej krajiny v Rade EÚ. Slovenský eurokomisár konštatoval, že v bezprostrednom okolí Únie je bezpečnostná architektúra Európy spochybňovaná a objavujú sa staré a neúspešné myšlienky o konkurencii mocenských blokov a o sférach vplyvu.

Podľa neho je EÚ pripravená konať, pričom zdôraznil, že každá ďalšia vojenská agresia voči Ukrajine bude mať „obrovské následky a vysokú cenu“.

Maroš Šefčovič Čítajte viac Šefčovič: EÚ odmieta návrat k politike mocenských blokov a sfér vplyvu

Šéfka Eurokomisie ďalej zdôraznila dôležitosť dôvery Európanov v demokraciu, fungujúcu spoločnosť založenú na zásadách právneho štátu, ale aj vo vedu a vo vakcíny, čo je podľa nej „najcennejším aktívom“ na ceste k obnove po koronakríze.

Upozornila, že v ekonomickej oblasti chce EÚ investovať do vývoja, výroby polovodičov a čipov, ktoré sú súčasťou kľúčovej technológie pre európsku budúcnosť. Vyjadrila nádej, že do roku 2030 sa 20 percent mikročipov vyrobí v Európe.

S odkazom na súčasné problémy v energetike Von der Leyenová zdôraznila, že plynová kríza musí poslúžiť aj na urýchlenie prechodu na čistú energiu a poskytnúť impulz, ktorý EÚ potrebuje na ďalšiu integráciu svojho energetického trhu a na zaistenie spoľahlivých dodávateľov energie.

Belgicko NATO Rusko rada zasadnutie Čítajte viac Moskva prijme iba „nepriestrelné“ záruky, že NATO sa nebude rozširovať
Facebook X.com 131 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európska únia #Rusko #sankcie #Ukrajina