USA volajú svojich ľudí z Ukrajiny domov, neodporúčajú ani cestu do Ruska

Pre "pretrvávajúcu hrozbu" ruského útoku na Ukrajinu musia rodiny diplomatov USA opustiť Ukrajinu.

, 24.01.2022 05:45
Rusko, Ukrajina, konflikt, vojaci, Krym Foto:
Konvoj ruských obrnených vozidiel sa presúva po diaľnici na polostrove Krym v utorok 18. januára 2022. Západné krajiny vinia Rusko z rozmiestnenia približne 100.000 vojakov a ťažkej techniky na severnej a východnej hranici Ukrajiny, čo podľa nich naznačuje prípravy na možnú inváziu.
debata (65)

Rodiny amerických diplomatov v ukrajinskej metropole Kyjev musia opustiť krajinu, oznámilo v nedeľu ministerstvo zahraničných vecí USA. Ako dôvod uviedlo „pretrvávajúcu hrozbu“ ruského útoku na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí rázne odmietlo obvinenia, že plánuje inváziu na Ukrajinu a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií.

Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu „dobrovoľne“ opustiť krajinu, uviedla agentúra AP.

VIDEO: Ženisti ruskej Severnej flotily cvičia aj odrazenie útoku diverzantov.

Predstavitelia amerického rezortu diplomacie tiež zdôraznili, že nejde o evakuáciu a ambasáda bude aj naďalej otvorená. Zároveň však vyzvali občanov USA na Ukrajine, aby „zvážili“ svoj odchod z krajiny.

„Bezpečnostné podmienky, najmä pozdĺž ukrajinských hraníc, na Ruskom okupovanom Kryme a na… východnej Ukrajine sú nepredvídateľné a môžu sa náhle zhoršiť. Demonštrácie, ktoré občas prerástli do násilia, sa pravidelne konajú po celej Ukrajine, vrátane Kyjeva,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Ukrajina, Rusko, USA, vojak Čítajte viac Vyjadril rešpekt k Putinovi a rezignoval. Výroky z Nemecka rozčúlili Ukrajincov

Podľa Washingtonu by kvôli pokračujúcej hrozbe ruskej vojenskej akcie mali zvážiť odchod všetci americkí občania s pobytom na Ukrajine.

„Americkí občania na Ukrajine by si mali byť vedomí toho, že ruská vojenská operácia kdekoľvek na ukrajinskom území by vážne ovplyvnila schopnosť amerického veľvyslanectva poskytovať konzulárne služby, vrátane pomoci americkým občanom pri odchode z Ukrajiny,“ varovalo ministerstvo.

Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z toho, že v rámci možných príprav na vojenskú inváziu nahromadila pri hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Kyjev sa domnieva, že k možnej eskalácii, respektíve invázii by mohlo dôjsť koncom januára 2022.

Cestu do Ruska tiež neodporúčajú

Americké ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu večer odporučilo občanom USA, aby necestovali do Ruska. Ako dôvod uviedlo rastúce napätie medzi Kremľom a Západom v súvislosti s Ukrajinou, informovala v noci na pondelok agentúra AFP.

„Vzhľadom na pretrvávajúce napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou necestujte do Ruska,“ uviedol rezort diplomacie vo vyhlásení. Americká ambasáda v Rusku má totiž „obmedzenú schopnosť pomôcť občanom USA“ v prípade, že sa ocitnú v núdzi.

Ministerstvo zahraničných vecí USA osobitne varovalo Američanov pred cestovaním do oblastí neďaleko rusko-ukrajinských hraníc, pretože „situácia pozdĺž hraníc je nevyspytateľná“.

Predstaviteľ amerického ministerstva navyše povedal novinárom, že v prípade ruského útoku na Ukrajinu, ku ktorému môže podľa Bieleho domu dôjsť „kedykoľvek“, Washington nedokáže zaručiť evakuáciu amerických občanov.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy