Lukašenko: Bielorusko príde na pomoc Rusku, ak bude vojensky napadnuté

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pripustil v piatok možnosť, že vypukne vojna v prípade agresie proti Bielorusku alebo Rusku. Informovala o tom agentúra TASS.

28.01.2022 13:49
Alexandr Lukašenko Foto: ,
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
debata (68)

„Vojna bude iba v dvoch prípadoch – ak bude Bielorusko čeliť priamej agresii alebo ak bude proti nášmu Bielorusku rozpútaná vojna… Druhý prípad, keď môže vypuknúť vojna, na ktorej sa zúčastní Bielorusko, nastane, ak bude náš spojenec Rusko čeliť priamemu útoku a rovnakej agresii,“ povedal Lukašenko počas svojho piatkového príhovoru k obyvateľom Bieloruska. Zároveň uviedol, že Bielorusko príde na pomoc Rusku, pretože to vyplýva z ich vzájomných dohôd.

Okrem toho Lukašenko zdôraznil, že Rusko bude v prípade napadnutia Bieloruska postupovať podobne a príde Minsku na pomoc. „Jeden a pol až dva milióny našich občanov musí vedieť používať (zbrane),“ uviedol Lukašenko s tým, že v prípade napadnutia Bieloruska ho budú brániť aj „tí, ktorí nechcú“.

lavrov Čítajte viac Rusko podľa Lavrova nechce vojnu, no nedovolí, aby boli jeho záujmy odignorované

Lukašenko s týmto vyhlásením vystúpil v čase zvyšujúceho sa napätia medzi Moskvou a Západom. Ten obviňuje Rusko z toho, že nazhromaždilo v blízkosti ukrajinských hraníc vojakov a plánuje inváziu na Ukrajinu. Rusko však popiera, že plánuje Ukrajina napadnúť.

Bieloruský líder venoval počas svojho príhovoru pozornosť aj Poľsku a Litve, ktoré vlani čelili náporu migrantov na svojich hraniciach s Bieloruskom. Obe krajiny podľa Lukašenka postupujú v súlade s politikou Spojených štátov. Lukašenko zároveň tiež obvinil Poľsko, že sa snaží uniesť bieloruského vojaka, aby ho mohlo vymeniť za príslušníka poľskej armády, ktorý vlani utiekol do Bieloruska.

Joe Biden Čítajte viac Biden prisľúbil Ukrajine podporu a aj financie

Lukašenko okrem toho vyzval predstaviteľov bieloruskej opozície, aby sa vrátili spať do svojej vlasti, kde sa majú podľa neho „kajať a padnúť na kolená“ pre škody, ktoré „napáchali“.

Bieloruský prezident zhodnotil vo svojom piatkovom príhovore aj rok 2021, ktorý bol podľa neho rokom „národnej jednoty“. „Odolali sme celému radu vážnych skúšok, ktoré predovšetkým súviseli s pandémiou koronavírusu, sankciami, migračnými vlnami… zvládli sme to len vďaka jednote,“ vyhlásil Lukašenko.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #Alexandr Lukašenko