Putinov poslanec verbuje Ukrajincov: Vstúpte do ruskej armády

Ruský zákonodarca Viktor Vodolackij povzbudzuje obyvateľov oblastí ovládaných separatistickými povstalcami na východe Ukrajiny, aby vstúpili do ruskej armády. Je to znak, že Moskva sa stále snaží čo najviac tieto oblasti integrovať. Pritom v tomto období sa Západ obáva, že Rusko plánuje vpád na Ukrajinu, napísala v sobotu tlačová agentúra AP.

29.01.2022 21:03
debata (147)

Vodolackij, ktorého do štátnej Dumy zvolili z kandidátky Jednotného Ruska (v prezidentských voľbách 2012 za ňu kandidoval aj Vladimir Putin) v sobotu povedal, že obyvatelia oblastí, ovládaných od roku 2014 proruskými povstalcami, sa obávajú útokov ukrajinských síl a že tí, ktorí majú ruské pasy, budú v ruskej armáde vítaní.

„Ak ruskí občania žijúci v týchto oblastiach (na východe Ukrajiny) chcú vstúpiť do ruských ozbrojených síl, Rostovský oblastný vojenský komisariát ich zaregistruje a povolá,“ uviedol pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS Vodolackij, podpredseda parlamentného výboru pre vzťahy so susedmi.

500-tisíc pasov

Rusko udelilo v spomínaných oblastiach pasy vyše 500 000 ľuďom. Vodolackij vyhlásil, že títo odvedenci budú slúžiť v Rusku – ale to necháva otvorenú aj možnosť, že budú začlenení do nejakých jednotiek pri budúcej invázii.

Rusko zhromaždilo pri Ukrajine odhadom 100 000 vojakov. Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok povedal, že prezident Vladimir Putin môže využiť akúkoľvek časť z týchto približne 100.000 vojakov na obsadenie ukrajinských miest a „značných území“ alebo na podniknutie „násilných činov či provokačných politických krokov“.

Joe Biden Čítajte viac Členovia NATO posielajú do východnej Európy vojakov

Rusko popiera, že plánuje inváziu, ale tvrdí, že Ukrajina predstavuje bezpečnostnú hrozbu. Zároveň od NATO požaduje prísľuby, že nikdy neumožní Ukrajine vstúpiť do tejto vojenskej aliancie, prestane rozmiestňovať svoje zbrane v blízkosti ruských hraníc a stiahne svoje sily z východnej Európy.

Malá šanca na dohodu

USA a NATO oficiálne tieto požiadavky tento týždeň odmietli, aj keď Washington načrtol oblasti, kde sú diskusie možné – ponúkol tak nádej, že je tu možnosť vyhnúť sa vojne.

Ruský prezident sa verejne nevyjadril k odpovedi Západu, ale minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že na dosiahnutie dohody ostáva len malá šanca. „Keď oni tvrdia, že nezmenia svoje postoje, my nezmeníme svoje,“ povedal Lvrov pre ruské rozhlasové stanice v naživo vysielanom interview. „Nevidím tu priestor na kompromis,“ dodal.

Joe Biden, Vladimir Putin Čítajte viac Bidenovo zaucho Putinovi? Nebolí, ale uráža, znie z Moskvy

„Vojna nebude, pokiaľ to bude závisieť od Ruskej federácie, my vojnu nechceme,“ uviedol Lavrov. „Ale nedovolíme, aby boli pošliapané alebo ignorované naše záujmy,“ doplnil.

Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy Joea Bidena povedal, že USA privítali Lavrovove vyjadrenia, že Rusko nechce vojnu. „Ale toto treba podporiť činmi. Musíme vidieť, že Rusko sťahuje časť svojich vojakov, ktorých zhromaždilo neďaleko ukrajinskej hranice, a že podniká ďalšie kroky na zmiernenie napätia.“

Ruskí vojaci sa nachádzajú aj v Bielorusku na spoločných vojenských cvičeniach a to zvyšuje obavy Západu, že Moskva môže podniknúť útok na Ukrajinu zo severu. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev sa nachádza 75 kilometrov od hranice s Bieloruskom, pripomína AP.

147 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #ruská armáda #rusko-ukrajinský konflikt
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy