Voľby v Portugalsku vyhrali prekvapujúco jednoznačne socialisti

Vládnuca Socialistická strana (PS) sa so ziskom 41,68 percenta hlasov stala prekvapujúco jasným víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v Portugalsku.

30.01.2022 21:27, aktualizované: 31.01.2022 11:38
costa Foto: ,
WA 1 Lisabon - Portugalský premiér a predseda vládnucej Socialistickej strany (PS) António Costa máva svojim podporovateľom po oznámení výsledkov v predčasných parlamentných voľbách v Lisabone v pondelok 31.januára 2021.
debata

Oznámila to v nedeľu večer ústredná volebná komisia po sčítaní vyše 99 percent odovzdaných hlasov, uviedla agentúra DPA.

Socialisti si zároveň prvýkrát zabezpečili absolútnu väčšinu poslaneckých kresiel. V novom jednokomorovom parlamente (Assembleia da República) budú mať najmenej 117 z 230 pos­lancov.

Najväčší opozičný subjekt, stredopravicová Sociálnodemokra­tická strana (PSD), získala iba 28 percent hlasov a zastupovať ju bude najmenej 71 poslancov.

Chega si výrazne polepšila

Zisky všetkých ostatných strán boli jednociferné. Z menších strán si výrazne polepšila pravicovo-populistická Chega (Stačí), ktorá v roku 2019 získala 1,29 percenta hlasov, no tentoraz ju volilo až 7,15 percenta Portugalcov. Počet svojich poslancov tak zvýšila z jedného na najmenej 12.

V predchádzajúcich voľbách na jeseň 2019 získali socialisti 36,3 percenta hlasov, PSD 27,8 percenta.

Zvýšenie minimálnej mzdy o 200 eur

Premiér António Costa, ktorý je pri moci od novembra 2015, a jeho menšinová vláda boli doteraz odkázaní na podporu menších ľavicových strán – marxistického Ľavicového bloku (BE), komunistov (PCP) a zelených (PEV). V predvolebnej kampani sľúbil, že nadviaže na svoju doterajšiu politiku a bude pokračovať v podpore ekonomiky, znižovaní sociálnych nerovností a stabilizovaní verejných financií.

Socialisti prisľúbili tiež zvýšenie minimálnej mesačnej mzdy, ktorú poberá viac ako 800.000 ľudí, na 900 eur do roku 2026. V súčasnosti je to 705 eur. PS chce tiež začať „celonárodnú diskusiu“ o skrátení pracovného týždňa z piatich na štyri dni.

Predčasné voľby vyhlásil vlani v novembri prezident Marcelo Rebelo de Sousa po tom, čo menšinová vláda neuspela v parlamente s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2022.

Marcelo Rebelo de Sousa Čítajte viac Portugalsko čakajú predčasné voľby
debata chyba
Viac na túto tému: #Portugalsko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy