Macron: Európania nebudú mať bezpečie, ak ho nebude mať Rusko

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok na tlačovej konferencii v Moskve po pondelkovom stretnutí s ruským lídrom Vladimirom Putinom povedal, že dialóg s Moskvou je nutnou podmienkou pre budovanie mieru v Európe.

08.02.2022 07:03 , aktualizované: 16:49
Emmanuel Macron /  Vladimir Putin / Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii v Moskve, 7. februára 2022
debata (64)

„Rusko je európska krajina. Je nutné spolupracovať s Ruskom na budovaní budúcnosti v Európe,“ povedal Macron. Zároveň zdôraznil, že dialóg s Ruskom je nevyhnutný aj pri riešení ďalších vážnych celosvetových problémov. Takisto poznamenal, že Paríž má záujem o dobré dvojstranné vzťahy s Ruskom.

Rusko zhromaždilo pri hraniciach susednej Ukrajiny vyše 100-tisíc vojakov, čo na Západe vyvoláva obavy z invázie Ruska na Ukrajinu. Rusko popiera, že má v pláne takúto inváziu. Macron je prvý západný líder od vypuknutia tejto krízy, ktorý prišiel do Moskvy na rokovania s Putinom.

Pricestoval v pondelok a ich rozhovory v Kremli o kríze trvali vyše päť hodín. Macron informoval, že dal Putinovi konkrétne návrhy na riešenie obáv, ktoré má Rusko aj Západ. „Prezident Putin ma uistil, že je ochotný na návrhoch spolupracovať,“ povedal Macron a dodal: „Európania nebudú mať bezpečie, ak ho nebude mať Rusko.“

Francúzsky prezidentský úrad oznámil, že medzi Macronovými návrhmi je záväzok oboch strán, že už nebudú podnikať žiadnu novú vojenskú akciu, začnú nový strategický dialóg a budú sa snažiť oživiť mierový proces v konflikte medzi Kyjevom a separatistami podporovanými Moskvou na východe Ukrajiny.

Putin znovu poprel, že za napätie môže Rusko. „Tvrdiť, že Rusko koná agresívne, je nelogické. Nie sme to my, kto sa presúva smerom k hraniciam NATO,“ povedal a myslel tým rozmiestňovanie vojakov NATO vo východnej Európe.

Macron vyhlásil, že vidí možnosti na diplomatické riešenie rusko-ukrajinskej krízy. Podľa neho treba „prísne a dôkladne“ uplatňovať v praxi mierový plán pre oblasť konfliktu na ukrajinskom Donbase, kde sa stále nedodržiava prímerie medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojakmi. To si však vyžaduje, aby určité kroky urobila aj Ukrajina, zdôraznil Macron, ktorého citovala agentúra DPA.

Konflikt sa musí vyriešiť tak, aby Európska únia a Rusko mohli zlepšiť svoje vzťahy, dodal Macron. „Našou povinnosťou je spoločne pokračovať v práci.“ Ak sa má zaručiť mier a bezpečie v Európe, treba na základe existujúcich dohôd priniesť nové a novátorské riešenia, doplnil Macron. Francúzsky líder zdôraznil, že od rokovaní s Putinom neočakáva okamžité výsledky. „Nerátal som so žiadnymi gestami,“ poznamenal.

Putin na tlačovej konferencii vyhlásil, že niekoľko návrhov predložených Macronom na rozhovoroch v Moskve môže tvoriť základ pre pokrok v kríze okolo Ukrajiny. „Niekoľko jeho myšlienok, návrhov… je možné brať ako základ pre nasledujúce kroky,“ povedal Putin po rozhovoroch v Kremli. Neuviedol žiadne podrobnosti, ale dodal, že obaja lídri budú spolu telefonovať po tom, ako Macron v utorok absolvuje stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruský prezident ďalej vyhlásil, že je Macronovi vďačný na snahu vyriešiť túto bezpečnostnú krízu. A je spokojný s pondelkovými rozhovormi s francúzskym prezidentom. „Naše dnešné rokovania s pánom Macronom prebehli tradične v takom praktickom, obchodnom duchu. Držali sa podstaty a boli užitočné,“ povedal Putin.

Ruský prezident tiež povedal, že Moskva sa bude zo všetkých síl snažiť nájsť kompromis v kríze, ktorá vznikla medzi ním a Západnom v súvislosti s Ukrajinou. „Pokiaľ ide o nás, urobíme všetko pre to, aby sme našli kompromisy, ktoré budú vyhovovať každému,“ povedal Putin na tlačovej konferencii a dodal, že ak vypukne vojna na európskom kontinente, „víťazom nebude nikto“.

Ruský líder tiež zdôraznil, že NATO a Spojené štáty ignorovali požiadavku Moskvy, aby dostala bezpečnostné záruky, vrátane nerozširovania vojenskej aliancie, a bude na NATO aj na USA naliehať, aby sa k tomu pevne zaviazali. „Nemyslím si, že náš dialóg sa skončil,“ povedal Putin a doplnil, že Rusko čoskoro pošle aliancii a Washingtonu odpoveď.

Rusko Maďarsko Putin Orbán schôdzka Čítajte viac Unikli odpovede USA a NATO na ruské návrhy. Peskov: Nemáme s tým nič

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že na svojich rokovaniach v Moskve i v Kyjeve sa mu dostalo ubezpečenia o ochote dodržiavať dohody o riešení konfliktu na východe Ukrajiny uzavreté v Minsku v roku 2015. Vidí aj „konkrétne, praktické riešenia“ na zníženie napätia medzi Moskvou a Západom.

Macron na rokovaniach v oboch metropolách vyzval svojich hostiteľov Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského na dodržiavanie minských dohôd, ktoré sú podľa neho jediným základom pre riešenie krízy na Ukrajine.

„Spoločné odhodlanie (implementovať dohody z Minska) je jedinou cestou, ktorá nám umožňuje vybudovať mier a životaschopné politické riešenie,“ zdôraznil Macron.

Podľa France Info sa Macron v Kyjeve vyjadril, že pokrok v rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou o deeskalácii napätia považuje za „možný“, bude však výsledkom určitého procesu. Opätovne potvrdil svoje odhodlanie zapojiť sa do tohto procesu v nadchádzajúcich mesiacoch.

Zelenskyj na tlačovej konferencii s Macronom uviedol, že v blízkej budúcnosti sa uskutočnia rokovania lídrov tzv. normandskej štvorky, teda Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny. Macron v tejto súvislosti pripomenul, že vo štvrtok sa v rámci normadského formátu uskutoční v Berlíne schôdzka na úrovni politických poradcov.

Ukrajinský prezident informoval, že s Macronom majú spoločné názory na výzvy, ktorým čelí Ukrajina i Európa ako celok. Ubezpečil, že Ukrajina si váži podporu Francúzska v procese mierového urovnania situácie v Donbase.

putin Čítajte viac Putin s Macronom rokovali vyše 5 hodín. Ruky si nepodali, prelom nedosiahli

Macron vo svojom vyhlásení vzdal hold účastníkom tzv. euromajdanu, ktorý sa na Ukrajine odohral v roku 2014 v snahe zvrátiť proruský kurz vtedajšieho politického vedenia Ukrajiny.

„Ukrajina sa od roku 2014 vybrala cestou reforiem a demokracie. (…) V tomto smere sa môžete spoľahnúť na podporu Európanov,“ uviedol francúzsky prezident, ktorý si v pondelok v Moskve na margo tejto kapitoly novodobých ukrajinských dejín z úst ruského prezidenta vypočul, že udalosti na Ukrajine na prelome rokov 2014 a 2015 boli štátnym prevratom.

Zelenskyj oznámil, že Ukrajina a Francúzsko majú záujem o prehĺbenie spolupráce v oblasti bezpečnosti. Uviedol tiež, že združenie ukrajinských zbrojárskych firiem Ukroboronprom podpísalo s Francúzskom vyhlásenie o reforme vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Európa #Emmanuel Macron