Ukrajina namieta proti ruským manévrom v Čiernom mori

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo nesúhlas s ruskými námornými cvičeniami, ktoré sa budú konať na budúci týždeň vo vodách Čierneho mora. Podľa tohto rezortu manévre vážne narušia námorné trasy. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a TASS.

10.02.2022 15:41
debata (12)

„Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny ostro namieta proti rozhodnutiu Ruskej federácie o zablokovaní časti vôd Čierneho a Azovského mora a Kerčského prielivu,“ uviedol rezort vo vyhlásení.

Agentúra DPA podotýka, že Kerčský prieliv, ktorý spája Azovské a Čierne more, je dôležitou námornou cestou poskytujúcou spojenie so Stredozemným morom.

Podľa ministerstva môžu námorné cvičenia spôsobiť „vážne a neopodstatnené komplikácie pre medzinárodnú lodnú dopravu“, čo môže mať vážne „ekonomické a sociálne následky“. Rezort zároveň vyjadril odhodlanie spolupracovať s ďalšími krajinami, ktoré sa nachádzajú na pobreží Čierneho mora, na „náležitej odpovedi“ na takéto konanie Ruska.

Kremeľ popiera tvrdenia, že počas manévrov dôjde k zablokovaniu obchodných námorných trás. „Všetky vojenské manévre a pohyb ruských lodí vo vodách Čierneho mora sú v súlade s medzinárodným právom,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Spomínané ruské námorné cvičenia sa budú konať od 13. do 19. februára, uvádza DPA s odvolaním sa miestne médiá.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenské cvičenie #vojna na Ukrajine