Heger odsúdil útoky na civilné obyvateľstvo na Ukrajine

Slovensko odsudzuje akékoľvek útoky na civilné obyvateľstvo na Ukrajine a podporuje výzvy na jednotu krajín EÚ vo vzťahu k napätiu medzi Moskvou a Kyjevom a na solidaritu s Ukrajinou. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po príchode do Bruselu na summit EÚ-Africká únia, ktorému predchádzalo mimoriadne zasadnutie lídrov 27-člennej Únie zamerané na napätie na rusko-ukrajinských hraniciach.

17.02.2022 15:15, aktualizované: 16:12
Belgicko EÚ SR Heger summit lídri Foto: ,
Premiér SR Eduard Heger
debata (54)

Heger svojím vyhlásením reagoval na správy, že proruskí separatisti vo štvrtok ráno pri ostreľovaní mesta Stanycia Luhanska zasiahli aj budovu materskej školy, pričom zranenia utrpeli dve učiteľky.

„Odsudzujeme akékoľvek útoky na civilné obyvateľstvo, akého sme boli svedkami dnes ráno, a treba urobiť všetko pre to, aby sa takéto niečo už neopakovalo,“ vyhlásil premiér.

VIDEO: Heger v Bruseli na mimoriadnom summite o situácii na Ukrajine.

Podľa jeho slov bolo za súčasnej napätej situácie na Ukrajine dôležité, že predseda Európskej rady Charles Michel využil prítomnosť lídrov EÚ, ktorí prišli na summit s Africkou úniou, a zvolal ich na separátne rokovania zamerané na súčasnú bezpečnostnú krízu.

„Prvý dôležitý moment bolo vyslať signál, že sme v tejto téme jednotní. To bolo aj predmetom diskusie, že sme sa navzájom informovali o pohľadoch jednotlivých krajín. Tiež sme sa zhodli na tom, že je potrebné investovať enormné úsilie do diplomatických rozhovorov a deeskalácie napätia a tiež podať pomocnú ruku Ukrajine z hľadiska jej ekonomickej situácie,“ opísal Heger rokovania v Bruseli.

Ukrajina / Doneck / Čítajte viac Vojenská situácia v Donbase sa vyostruje, Rusko oznámilo návrat ďalších jednotiek

Pripomenul, že inštitúcie EÚ schválili makrofinančnú pomoc pre Ukrajinu vo výške 1,2 miliardy eur, a dodal, že ak táto suma nebude dostatočná, EÚ vie pomôcť viac a má na to zdroje, lebo stabilita na Ukrajine je pre Európu dôležitá. Je to jej sused a a partner.

Premiér v tejto súvislosti svojich rezortných kolegov informoval o stredajšom rozhodnutí vlády SR pomôcť Ukrajine dodaním dvoch odmínovacích súprav Božena a zdravotníckeho materiálu v hodnote 1,7 milióna eur. „Tiež sme hovorili o tom, že by mala byť rozšírená ekonomická pomoc, ak to bude potrebné z pozície EÚ,“ dodal Heger.

Podľa jeho slov lídri opätovne potvrdili jednotu a koordináciu svojich aktivít a očakávajú, že v prípade akejkoľvek novej vypätej situácie Charles Michel zvolá nové mimoriadne zasadnutie Európskej rady.

Ukrajina / Vlajka / Zástava / Čítajte viac Europarlament odobril Ukrajine finančnú pomoc 1,2 miliardy eur

Michel novinárom pripomenul, že EÚ monitoruje situáciu na Ukrajine na dennej báze. Vyslovil sa za potrebu diplomacie a deeskalácie napätia a do Moskvy odkázal, že Únia potrebuje hmatateľné a overiteľné dôkazy o odsune jej vojakov od hraníc s Ukrajinou.

V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorý pripomenul, že na summit EÚ – Afrika prichádza z rokovaní s ministrami obrany NATO, pričom nikto v Aliancii nemá jasné dôkazy o sťahovaní ruských jednotiek z kritickej zóny – skôr naopak, sú náznaky, že Rusko svoje vojenské stavy pri hraniciach s Ukrajinou posilňuje.

54 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy