Rusko má na Ukrajine a v jej okolí možno až 190-tisíc vojakov, tvrdia USA

Ukrajinu ohrozuje 169 000 až 190 000 vojakov a príslušníkov bezpečnostných síl pod velením Ruska, oznámil americký veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Carpenter.

18.02.2022 17:30
Krym Rusko Ukrajina armáda jednotky Maxar zábery Foto: ,
Na satelitnej snímke zverejnenej Maxar Technologies je vojenské rozmiestnenie konvoja pri jazere Donuzlav na Kryme 15. februára 2022. Satelitné zábery zachytávajú rozmiestnenie nových ruských jednotiek na rôznych miestach v blízkosti Ukrajiny.
debata (183)

„Kolegovia, toto je najväčšia vojenská mobilizácia v Európe od druhej svetovej vojny,“ povedal veľvyslanec Carpenter na zasadnutí OBSE vo Viedni.

Do súčasného odhadu sú zahrnutí vojaci v pohraničných oblastiach Ruska, v Bielorusku a na ukrajinskom polostrove Krym anektovanom Ruskom, spresnil zástupca Washingtonu.

VIDEO: Rusi a Bielorusi cvičili letecké súboje v pároch.

Do odhadu sú započítané aj ďalšie ruské bezpečnostné sily v týchto oblastiach, ako aj proruskí separatisti na východe Ukrajiny. Koncom januára sa odhadoval počet príslušníkov síl pod ruskou kontrolou na približne 100 000.

Ako uviedli diplomati, Rusko sa na zasadnutí OBSE vo Viedni nezúčastnilo. Stretnutie zvolala Ukrajina, aby dostala vysvetlenia o pohybe a presunoch ruských vojakov. Carpenter odporučil, aby Moskva povolila prelety zahraničných pozorovateľov. Tieto prelety môžu preveriť, či sa vojaci sťahujú, tak ako bolo oznámené.

Bielorusko Rusko  cvičenia armáda tanky Čítajte viac Drahšie potraviny a energie. Čo by sa stalo so Slovenskom, ak by Rusko zaútočilo na Ukrajinu?
183 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy