Tieto správy označil Kuleba za ruské dezinformácie, informuje TASR na základe vyjadrenia ministra na Twitteri.
„Kategoricky odmietame ruské dezinformačné správy o údajných ukrajinských útočných operáciách alebo sabotážach v podnikoch na výrobu chemikálií. Ukrajina nepodniká v Donbase takéto útoky a ani ich neplánuje. Sme úplne oddaní jedinému riešeniu konfliktu – diplomatickému,“ uviedol v tvíte šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba.
V posledných dňoch silnie napätie medzi Ukrajinou a Ruskom, ako aj medzi Západom a Ruskom. Západní lídri tvrdia, že Rusko môže kedykoľvek zaútočiť na Ukrajinu, napriek tomu, že Moskva vyhlasuje, že stiahla časť z vyše 100 000 zhromaždených vojakov od hraníc Ukrajiny. Spravodajské informácie ukazujú opak – ruských vojakov okolo hraníc Ukrajiny pribúda.
Západní lídri tiež upozorňujú, že Rusko môže použiť dezinformácie ako zámienku na to, aby mohlo podniknúť útok na susednú krajinu.

Holandsko pošle pušky a prilby
V reakcii na vyhrotenú situáciu vo východnej Európe Holandsko oznámilo, že Ukrajine pošle vojenské vybavenie vrátane ostreľovacích pušiek a bojových prílb, aby sa mohla brániť proti prípadnému útoku Ruska, uviedol holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra,.
Tento krok členskej krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) prichádza napriek tomu, že sa starosta Kyjeva vysmial susednému Nemecku, keď poslalo prilby Ukrajine, ktorej hrozí invázia Ruska.

„Ukrajina sa musí dokázať sama brániť proti prípadnému ozbrojenému útoku Ruska na svojom vlastnom území,“ uviedol minister Hoekstra vo vyhlásení. „Preto sa kabinet rozhodol zásobiť Ukrajinu týmto vojenským vybavením,“ dodal.
Jedinými smrtiacimi zbraňami, ktoré holandská vláda pošle Ukrajine, je 100 ostreľovacích pušiek s 30 000 kusmi streliva, doplnilo ministerstvo zahraničných vecí.
Aj pancierové vesty
Holandsko pošle aj 3 000 bojových prílb a 2000 pancierových viest „na osobnú ochranu životne dôležitých telesných častí“, uviedlo ministerstvo.
Krajina tiež pošle 30 detektorov kovov, dva roboty na hľadanie námorných mín, dva radary na pozorovanie bojiska a päť radarov na lokalizáciu zbraní, ktoré pomôžu vojakom určiť, odkiaľ prichádza prebiehajúca streľba.
Nemecko v januári oznámilo, že nebude poskytovať Ukrajine zbrane, ale namiesto toho ponúklo zásielku 5 000 prílb. Tento krok skritizoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko ako „vtip“.

Holandsko si vypestovalo blízke vzťahy s Ukrajinou po leteckej katastrofe z roku 2014, keď dopravné lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines letiace z Amsterdamu zostrelili nad východnou Ukrajinou, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Z nich väčšinu tvorili Holanďania, bolo ich 196.