Zo zhoreného talianskeho trajektu zachránili jedného z nezvestných pasažierov

Záchranárom sa v nedeľu podarilo nájsť jedného z dvanástich nezvestných pasažierov z trajektu Euroferry Olympia, ktorý začal v piatok ráno pri pobreží gréckeho ostrova Korfu. Televíznej stanici Skai to podľa agentúry DPA potvrdil grécky minister lodnej dopravy Ioannis Plakiotakis.

20.02.2022 10:55 , aktualizované: 13:12
Grécko Taliansko trajekt požiar loď Foto: ,
Dym stúpa z horiaceho trajektu Olympia v Iónskom mori pri pobreží gréckeho ostrova Korfu 20. februára 2022.
debata (1)

Dvadsaťjedenročný vodič kamiónu pochádza z Bieloruska, uviedol spravodajský web Proto Thema. Záchranári ho zbadali na korme plavidla, keď ho ťahali do prístavu.Naďalej zostáva nezvestných 11 osôb — sedem Bulharov, traja Gréci a jeden Turek. Všetci nezvestní sú vodiči kamiónov; predpokladá sa, že v čase vypuknutia požiaru spali vo svojich vozidlách.

V nedeľu sa hasičom podarilo dostať na palubu trajektu. Prístup predtým znemožňovali vysoké teploty okolo 600 stupňov na vonkajšej strane lode.

Požiar na palube trajektu Euroferry Olympia smerujúceho z prístavného mesta Igumenica na severozápade Grécka do juhotalianskeho prístavu Brindisi vypukol okolo 04.30 h miestneho času (03.30 h SEČ). Plamene však v krátkom čase zachvátili takmer celý trajekt.

Podľa talianskej lodnej spoločnosti Grimaldi, ktorá trajekt vlastní, bolo na palube 290 ľudí: 239 registrovaných pasažierov a 51 členov posádky. Z trajektu sa podarilo evakuovať 278 ľudí, desať z nich hospitalizovali. Neskôr telefonicky privolali pomoc bulharský a turecký kamionista, ktorí tam ešte zostali.

Obavy, že na trajekte mohlo byť viac ako 290 ľudí, vzbudila skutočnosť, že podľa pobrežnej stráže boli medzi zachránenými aj dvaja utečenci z Afganistanu, ktorí neboli oficiálne zaregistrovaní. Agentúra AFP pripomína, že migranti sa opakovane dostávajú na trajekty smerujúce z Grécka do Talianska ako čierni pasažieri.

Príčina požiaru stále nie je známa. Predpokladá sa, že mohol vzniknúť v nákladnom aute zaparkovanom na trajekte. Euroferry Olympia, postavená v roku 1995, bola podľa spoločnosti Grimaldi naposledy podrobená bezpečnostnej kontrole 16. februára v prístave Igumenica.

Talianske ministerstvo životného prostredia v sobotu uviedlo, že trajekt prevážal odhadom 800 metrov kubických paliva a 23 ton „žieravého nebezpečného nákladu“. Prelet lietadla talianskej pobrežnej stráže ukázal, že z lode zrejme unikajú chemické látky.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #loď #trajekt