Vojnu na Ukrajine označil za operáciu. Bulharský minister skončil

Bulharský predseda vlády Kiril Petkov oznámil, že odvolá ministra obrany Stefana Janeva za jeho zdržanlivý postoj k situácii na Ukrajine. Janev odmietol vojenskú inváziu označiť ako vojnu, informuje agentúra AFP.

28.02.2022 14:38
Bulharsko premiér prezident vláda karanténa... Foto: ,
Bulharský premiér Kiril Petkov (druhý sprava) prichádza na zasadnutie bulharskej Bezpečnostnej rady, ktoré usporiadal bulharský prezident Rumen Radev v Sofii v pondelok 10. januára 2022.
debata (19)

Petkov oznámil, že odvolanie ministra obrany by mala schváliť vláda v pondelok na mimoriadnom zasadnutí. „Žiadny môj minister obrany nemôže použiť slovo ‚operácia‘ namiesto pojmu ‚vojna‘,“ dodal premiér. Vláda by mala oznámiť meno nového ministra už čoskoro.

Oznámenie o odvolaní Janeva prichádza niekoľko dní po tom, ako v rozhovore pre televíziu a následne aj v príspevku na sociálnej sieti Facebook odmietol nazvať konflikt na Ukrajine vojnou. Namiesto toho povedal, že bude používať termín „operácia“, ktorý minulý štvrtok použil ruský prezident Vladimir Putin pri oznámení začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu.

Zbrane / Puška / Kalašnikov / Vojak / Čítajte viac Piaty deň: EÚ kúpi Ukrajine zbrane. Skončilo sa prvé kolo mierových rokovaní

Verejnosť po Janevových vyjadreniach začala žiadať jeho odvolanie, a to aj napriek tomu, že ruský krok označil ako „neprípustnú agresiu“.

Bulharsko je členom Európskej Únie a Severoatlantickej aliancie (NATO), avšak udržiava s Moskvou úzke vzťahy. Krajina je na Rusku takmer úplne energeticky závislá od pádu komunizmu v roku 1989.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Bulharsko #vojna na Ukrajine #Kiril Petkov