Máme pravdu, vyhlásil Lavrov. Jadrovú vojnu podľa neho zvažuje Západ

Moskva je presvedčená o tom, že má v konfrontácii so Západom pravdu. Vyhlásil to vo štvrtok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas tlačovej konferencie v Moskve.

03.03.2022 12:10
debata (87)

Lavrov obvinil Severoatlantickú alianciu (NATO), že sa snaží udržať si svoju nadvládu v Európe, Moskva však nemôže dovoliť, aby niekto podkopal jej záujmy. Šéf ruskej diplomacie obvinil západných politikov z toho, že zvažujú jadrovú vojnu voči Rusku. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters. Televízia Sky News, ktorá tlačovú konferenciu vysielala naživo, uviedla, že Lavrov „zrejme žije v alternatívnej realite“.

„Je jasné, že tretia svetová vojna môže byť len jadrová… Chcel by som zdôrazniť, že myšlienka nukleárnej vojny je neustále v hlavách západných politikov a nie v hlavách Rusov… Ubezpečujem vás, že nedovolíme, aby nás provokácie vyviedli z rovnováhy,“ vyhlásil Lavrov.

AFP pripomenula, že to bol ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v nedeľu nariadil uviesť ruské jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti, pričom obvinil Západ z „nepriateľských“ krokov voči jeho krajine. Rusko má pritom najväčší arzenál jadrových zbraní na svete.

Ozbrojený muž stojí pri barikáde na Námestí...
Muž kráča pomocou barlí okolo zničených ruských...
+9Vojenské vozidlo horí po bojoch 27. februára...

Šéf ruskej diplomacie ďalej povedal, že „špeciálna operácia“ na Ukrajine bude pokračovať „až do konca“. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nazval „prvým židovským prezidentom, ktorý je predstaviteľom režimu, otvorene podporujúceho nacizmus“ a opäť vyhlásil, že cieľom ruskej operácie je „denacifikácia a demilitarizácia“ Ukrajiny. Podľa neho „režim v Kyjeve“ predstavuje „hrozbu pre Rusko“ a je presvedčený o tom, že Rusi „sú v práve“.

Ruské raketové útoky v utorok zasiahli televíznu vežu v hlavnom meste Kyjev. Tá sa nachádza v blízkosti rokliny Babyn Jar, kde nacisti počas druhej svetovej vojny zavraždili za dva dni vyše 30 000 ľudí, prevažne židov. Útok na miesto, kde sa nachádza pamätník tejto masakry, bol podľa ukrajinského prezidenta Zelenského dôkazom, „že mnohým ľuďom v Rusku je Kyjev úplne cudzí“.

Vladimir Putin Čítajte viac Podpredseda ruskej Dumy: Putin jadrové zbrane nepoužije

Lavrov na štvrtkovej tlačovej konferencie tiež vyhlásil, že Rusko sa necíti politicky izolované napriek tomu, že Valné zhromaždenie OSN prijalo v stredu rezolúciu, v ktorej žiada, aby okamžite stiahlo svoje vojenské jednotky z Ukrajiny. Za návrh sa vyslovilo 141 členských štátov, proti ich hlasovalo len päť.

Rusko má podľa Lavrova informácie o tom, že Spojené štáty sa obávajú možnosti straty kontroly nad „chemickými a biologickými laboratóriami“ na území Ukrajiny. Agentúra Reuters pripomenula, že tieto tvrdenia Lavrov nepodložil žiadnymi dôkazmi.

„Lavrov je inteligentný a schopný diplomat… Boli sme svedkami litánií klamstiev. Lavrov hovoril jednu lož za druhou,“ povedal moderátor Sky News po skončení prenosu.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine
Flowers