Zelenskyj: Ak Ukrajine padne, na rade bude Pobaltie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Západ, aby zvýšil vojenskú pomoc Ukrajine. Dodal, že inak bude Rusko postupovať do zvyšku Európy. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

03.03.2022 17:13 , aktualizované: 17:41
Ukrajina Rusko konflikt vojna boje Mariupoľ Foto: ,
Otec plače vedľa bezvládneho tela svojho syna ležiaceho na nosidlách v pôrodnici prerobenej na lekárske oddelenie v ukrajinskom meste Mariupoľ 2. marca 2022.
debata (91)

„Ak nemáte právomoc zatvoriť oblohu, tak mi dajte lietadlá!“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii. „Ak už my nebudeme, Bože chráň, na rade budú Lotyšsko, Litva, Estónsko,“ varoval a dodal: „Verte mi.“

Poľsko Ukrajina Rusko Invázia utečenci Čítajte viac Propaganda pokračuje. Kremeľ pustil školákom „lekciu“ o vojne na Ukrajine

Zelenskyj vyzval na priame rozhovory s ruským lídrom Vladimirom Putinom a povedal, že „je to jediný spôsob, ako zastaviť túto vojnu“.

Nechajte nás na pokoji

„My neútočíme na Rusko a nemáme v pláne naň útočiť. Čo od nás chcete? Nechajte našu krajinu na pokoji,“ adresoval svoje slová Putinovi Zelenskyj.

„Sadnite si so mnou. Ale nie 30 metrov odo mňa ako s Emmanuelom Macronom,“ uviedol ukrajinský líder a narážal tým na Putinove stretnutia so svetovými lídrami za dnes už slávnym, nesmierne dlhým stolom.

Zelenskyj – ktorý sa ešte pred niekoľkými týždňami pokúšal upokojiť Ukrajincov po tvrdeniach Spojených štátov, že Rusko plánuje napadnúť ich krajinu – vyhlásil: „Nikto v modernom svete si nemyslel, že človek sa môže správať ako beštia.“

kyjev Čítajte viac 8. deň: Mariupoľ volá o pomoc, Cherson zrejme padol. Zabili ruského generálmajora

Putin spustil inváziu na Ukrajinu minulý týždeň. Rusko tvrdí, že pri útokoch necieli na civilné oblasti, napriek rozsiahlym dôkazom o opaku.

Ukrajina v stredu oznámila, že ruské lietadlá zasiahli v severnom meste Černihiv školu a zabili deväť ľudí.

Vláda v Kyjeve tiež informovala, že od začiatku Putinovej invázie bolo zabitých vyše 350 civilistov.

91 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #pobaltské štáty #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj