Putin: Rusko je pripravené na dialóg, ak budú splnené všetky ruské požiadavky

Ruský prezident Vladimir Putin povedal v piatok v telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, že Rusko je pripravené na dialóg o Ukrajine, ak budú splnené všetky ruské požiadavky. Informoval o tom Kremeľ, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP.

04.03.2022 13:29 , aktualizované: 19:02
debata

Putin „potvrdil, že Rusko je otvorené dialógu s ukrajinskou stranou, ako aj s každým, kto chce mier na Ukrajine. Ale pod podmienkou, že budú splnené všetky ruské požiadavky“, uviedol Kremeľ v oznámení.

Ruský prezident v telefonáte tiež poprel, že ruskí vojaci bombardujú ukrajinské mestá, a odmietol túto informáciu ako nepravdivú, napísal Kremeľ.

Putin Scholzovi povedal, že správy o „údajných prebiehajúcich leteckých útokoch na Kyjev a ďalšie veľké mestá sú "hrubými propagandistickými klamstvami“, doplnil Kremeľ.

Ukrajina Rusko vojna elektráreň požiar jadrová bezpečnosť Čítajte viac 9. deň: Rusi sa po ostreľovaní zmocnili najväčšej jadrovej elektrárne v Európe

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit už predtým informoval, že nemecký kancelár Scholz sa v piatok hodinu telefonicky rozprával s ruským lídrom Putinom a vyzval Moskvu, aby okamžite zastavila všetky vojenské akcie na Ukrajine. Putin podľa hovorcu Scholzovi zároveň povedal, že cez víkend sa bude konať tretie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov.

Ako ďalej Hebestreit oznámil, Scholz vyzval Putina, aby umožnil prístup humanitárnej pomoci do ukrajinských oblastí, kde prebiehajú boje.

Putin: Voči susedom nemáme zlé úmysly

Ruský prezident v piatok počas dňa vyhlásil, že bez ohľadu na to, „aké to bude ťažké“, bude jeho krajina pokračovať vo svojom rozvoji a oznámil posilnenie dopravnej a logistickej infraštruktúry. Zároveň vyzval „susedov Ruska“, aby neeskalovali napätie. Moskva si podľa neho plní všetky záväzky. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Voči našim susedom nemáme žiadne zlé úmysly. Preto by som im poradil, aby neeskalovali situáciu a nezavádzali žiadne obmedzenia. Plníme si všetky svoje záväzky a budeme ich plniť aj naďalej,“ povedal Putin v televíznom prejave pri príležitosti vztyčovania vlajky na novom ruskom trajekte v severnom Rusku. Putin sa na ceremónii nezúčastnil osobne, no jeho slová boli prenášané prostredníctvom televízneho prenosu.

„Všetky naše činy sú vždy reakciou na nejaké nepriateľské akcie namierené voči Ruskej federácii,“ dodal šéf Kremľa. Putin tvrdí, že jeho krajina bude pokračovať v rozvoji a posilní svoju dopravnú a logistickú infraštruktúru.

Jeho slová zazneli osem dní potom, ako 24. februára nariadil inváziu na Ukrajinu, ktorú on a ďalší ruskí predstavitelia nazývajú „špeciálnou vojenskou operáciu“. Jej cieľom má byť podľa Kremľa „demilitarizácia“ a „denacifikácia“ Ukrajiny.

Väčšina medzinárodného spoločenstva napadnutie Ukrajiny odsúdila. Európska únia, Spojené štáty a ďalšie krajiny uvalili voči Rusku ekonomické sankcie. Kurz ruského rubľa vo štvrtok zaznamenal nové historické minimum oproti doláru aj euru.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine