Zavolajte domov a hovorte o Ukrajine. Vyzýva Rusov v zahraničí kampaň

Skupina Litovčanov spustila v utorok kampaň, ktorou povzbudzujú Rusov žijúcich v zahraničí, aby zatelefonovali 40 miliónom rodákov doma a porozprávali sa s nimi o tom, čo sa deje na Ukrajine. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

08.03.2022 13:21
Ukrajina Rusko Vojna Foto: ,
Ukrajinský policajt beží s dieťaťom počas evakuácie mesta Irpiň nachádzajúceho sa neďaleko Kyjeva počas dvanásteho dňa ruskej invázie na Ukrajine v pondelok 7. marca 2022.
debata

Aktivisti z kampane dúfajú, že priamy kontakt preklenie rétoriku v prokremeľských médiách a zmení myslenie bežných Rusov tak, že to nakoniec bude viesť ku koncu konfliktu na Ukrajine.

Iniciatíva nazvaná „Zavolaj do Ruska“ má vytvorenú databázu 40 miliónov náhodne vybratých ruských telefónnych čísel. Vždy, keď užívateľ klikne na webovú stránku kampane, objaví sa mu nové telefónne číslo.

Jeden zo zakladateľov kampane Paulius Senuta povedal, že sa rozprával s troma ľuďmi, ktorých pozná v Moskve, a rozhovory boli „veľmi ťažké“.

ukrajina poľsko hranica utečenci Čítajte viac 13. deň: Evakuácia Mariupoľu sa pre ruskú paľbu nepodarila. Rusi opäť sľubujú pokoj zbraní

„Títo ľudia sú v úplne inom informačnom priestore a majú radikálne odlišné názory,“ vysvetlil marketingový špecialista Senuta.

„Niekedy sa zdalo, že pochádzame z úplne iných planét,“ dodal.

Vyvarovať sa nadávkam

Webová stránka ponúka volajúcim aj rady. Odporúča, aby sa volajúci neuchyľovali k „nadávaniu“ alebo „urážaniu“, a žiada ich, aby boli ochotní vypočuť si odlišný názor osoby, ktorej telefonujú.

„Žiadame ľudí, aby sa zdržali slovných konfliktov a snažili sa vysvetliť, kto má pravdu a kto sa mýli,“ povedal Senuta.

Sýria Rusko Ukrajina Invázia uarus Čítajte viac Politológ: Putin sa Donbasom neuspokojí, obávať sa môže Moldavsko

„Žiadame ľudí, aby rozprávali o tragickom ľudskom utrpení, umierajúcich ľuďoch, ženách, ktoré boli nútené rodiť na staniciach metra,“ doplnil.

Ľudská tragédia „je niečo, na čom sa, dúfajme, všetci zhodujeme, nech žijeme v ktorejkoľvek krajine“, uzavrel Senuta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Litva #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy