Ukrajina s pomocou USA vyrába antrax či choleru, tvrdí Moskva

Rusko vyzvalo Spojené štáty, aby objasnili, prečo poskytli podporu údajnému vojenskému biologickému programu na Ukrajine, ktorý podľa Moskvy zahŕňal smrteľné patogény ako mor či antrax. Informovala agentúra Reuters, ktorá zdôraznila, že ruské tvrdenia nie je možné nezávisle overiť.

09.03.2022 16:09
kyjev Foto:
Barikády čiastočne blokujú hlavnú cestu pred Námestím Nezávislosti (Majdan), ktoré je počas poplachu pri náletoch v Kyjeve v stredu 9. marca 2022 takmer prázdne.
debata (52)

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová apelovala na transparentnosť Washingtonu ohľadom uvedených obvinení, ktoré však Kyjev rozhodne odmieta a hovorca Pentagónu ich označuje za absurdnú ruskú dezinformáciu.

Zacharovová uviedla, že Rusko odhalilo dôkazy o takomto programe, ktorý je podľa jej slov financovaný Pentagónom, počas „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva svoju rozsiahlu agresiu voči Ukrajine.

ukrajina, černobyl Čítajte viac Černobyľ bol viac ako deň bez prúdu. So Záporožím stratili kontakt

„Už teraz môžeme povedať, že v ukrajinských biologických laboratóriách v bezprostrednej blízkosti územia našej krajiny prebiehal vývoj komponentov do biologických zbraní,“ tvrdí Zacharovová. „Nehovoríme o mierovom využití alebo o využití na vedecké ciele…“ dodala. „Žiadame detaily,“ vyzvala USA s tým, aby medzinárodnému spoločenstvu poskytli oficiálne vysvetlenie.

Kyjev obvinenia odmieta

Hovorkyňa Zacharovová tvrdí, že Moskva má dôkazy o tom, že ukrajinské ministerstvo zdravotníctva nariadilo po 24. februári – keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu – zničiť vzorky moru, cholery, antraxu a ďalších patogénov. Reuters konštatuje, že pravosť takýchto dokumentov nebolo možné nezávisle overiť.

„Ukrajina striktne odmieta takéto obvinenia,“ vyhlásil hovorca prezidenta Volodymyra Zelenského. Hovorca amerického ministerstva obrany v utorok v tejto súvislosti povedal: „Tieto absurdné ruské dezinformácie sú jednoznačné lživé.“

Syria výbuch dym Čítajte viac Výbuch plynu v Rusku poškodil centrum uchovávajúce nebezpečné vírusy
52 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #antrax #biologická zbraň #vojna na Ukrajine