Putin poslal na Ukrajinu zomierať brancov

Ruské ministerstvo obrany po prvý raz priznalo, že do útoku voči Ukrajine nasadilo aj brancov, čiže vojakov, ktorí boli odvedení do armády na základe brannej povinnosti, informovali weby staníc BBC a Sky News.

09.03.2022 17:21
Libanon  Rusko Ukrajina invázia protest uarus Foto: ,
Ukrajinka žijúca v Libanone drží plagát počas protestu proti ruskej invázii na Ukrajine 9. marca 2022 v Bejrúte.
debata (84)

V Rusku aktuálne platí pre všetkých mužov vo veku 18–27 rokov až na výnimky povinná ročná aktívna vojenská služba.

Ešte v pondelok šéf Kremľa Vladimir Putin v prejave k národu tvrdil, že na Ukrajine nebojujú nijakí branci ani záložníci, ale len profesionálni príslušníci ruskej armády.

Niektorých zajali

Ruský rezort obrany uviedol, že niektorí branci sa dostali do zajatia ukrajinských síl. „Bohužiaľ, zistili sme viaceré skutočnosti o prítomnosti brancov v jednotkách zúčastňujúcich sa na špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine,“ uviedlo ministerstvo.

kyjev Čítajte viac Ukrajina s pomocou USA vyrába antrax či choleru, tvrdí Moskva

Hovorca rezortu Igor Konašenkov podľa agentúry AFP dodal, že na jednu z jednotiek vykonávajúcich logistickú podporu zaútočila sabotážna skupina a následne bolo zajatých niekoľko vojakov vrátane brancov.

Moskva podľa rezortu obrany podnikne potrebné „opatrenia, aby zabránila vysielaniu brancov do bojových oblastí“. „Prakticky všetci takíto vojaci boli stiahnutí,“ doplnilo ministerstvo s tým, že sa bude snažiť zabrániť zopakovaniu takejto situácie.

Pohrozil trestami

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v tejto súvislosti tvrdil, že Putin pred spustením invázie na Ukrajinu nariadil „kategoricky vylúčiť“ brancov z inváznych jednotiek a pohrozil trestom veliteľom, ktorí ich tam napriek tomu pošlú.

Ruská senátorka Ljudmila Narusovová minulý týždeň pri parlamentnej diskusii povedala, že podľa jej informácií z jednej stočlennej roty ruskej armády prežili boje na Ukrajine iba štyria branci. Tí boli donútení podpísať zmluvu s armádou, alebo ju niekto podpísal za nich.

V Rusku platila do roku 2006 dvojročná povinná vojenská služba. Vláda ju následne skrátila na 18 mesiacov pre mužov, ktorí narukovali v roku 2007 a neskôr sa jej dĺžka opätovne znížila na jeden rok pre tých, čo boli povolaní od roku 2008.

kyjev Čítajte viac 14. deň: Ukrajina počas prímeria evakuovala 48-tisíc ľudí
84 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #branná povinnosť #vojna na Ukrajine