Katastrofe zabránilo to, že spadol do mäkkej pôdy a nálož vybuchla pod zemou. Informovala o tom verejnoprávna stanica HRT s odvolaním sa na zdroj z chorvátskeho ministerstva obrany.
Dron sovietskej výroby sa do Chorvátska dostal v noci na piatok najskôr z bojiska na Ukrajine, keď pri tom preletel územie ďalších členských štátov NATO Rumunska a Maďarska. Dopadol v parku Jarun na okraji chorvátskej metropoly v blízkosti študentských internátov. Rozsiahla explózia zničila cez 40 zaparkovaných áut, zranený nebol nikto.

O tom, že stroj zrejme niesol výbušné zariadenie, informoval vo štvrtok bez bližších podrobností chorvátsky minister obrany Mario Banožič. „Našli sa stopy po výbušninách a ďalšie vodítka, ktoré naznačujú, že nešlo o prieskumné lietadlo. Našli sme časti leteckej bomby,“ povedal.
Odborníci oponujú
Podľa leteckých expertov, na ktoré odkazuje denník Jutarnji denník, je prítomnosť bomby na palube bezpilotného lietadla naopak skôr nepravdepodobná. Nálož o tejto veľkosti by podľa nich zničila priľahlú budovu a vytvorila kráter oveľa väčší ako tri metre. Odhadujú, že výbuch mohlo spôsobiť zariadenie na sebazničenie dronu.
Doteraz nie je jasné, kto lietadlo vypustilo. Chorvátske médiá špekulujú, že mohlo dôjsť k zámene pri zadávaní cieľa z ukrajinskej dediny Jaruň na záhrebský park Jarun. Všímajú si tiež, že ako v Chorvátsku, tak na Ukrajine, sa nachádza obec Žitomir (Žytomyr). Ukrajinské mesto s týmto názvom sa v uplynulých dňoch stalo opakovane terčom ruských leteckých útokov.

Chorvátsko kritizovalo Severoatlantickú alianciu za údajne pomalú reakciu na prelet dronu, pretože len cez Maďarsko letel stroj vyše 40 minút. NATO uviedlo, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliancie sledovala dráhu letiaceho objektu. Chorvátsky premiér Andrej Plenković však oznámil, že chorvátske úrady neboli vyrozumené.