Zemetrasenie malo podľa japonskej meteorologickej agentúry magnitúdo 7,4 a vychádzalo z hĺbky 56 kilometrov. Otriaslo veľkými časťami východného Japonska vrátane Tokia, kde sa podľa agentúry AP intenzívne triasli budovy. Viac ako 2,2 milióna ľudí v 14 prefektúrach bolo dočasne bez elektriny.
Meteorologická agentúra pre zemetrasenie vydala aj výstrahu pred vlnami cunami pre prefektúry Fukušima a Mijagi, ktorú neskôr stiahla. K brehom mesta Išinomaki v druhej zmienenej provincii, ktoré je vzdialené zhruba 390 kilometrov od Tokia, dorazili cunami vysoké 30 centimetrov.
V regióne Kantó zostali v dôsledku zemetrasenia bez elektriny viac ako dva milióny domácností, z toho 700-tisíc domácností v hlavnom meste Tokio, uviedol v stredu dodávateľ elektriny TEPCO. Dodávky elektriny v japonskej metropole postupne obnovujú. Na severovýchode krajiny bolo bez elektriny 156 000 domácností, uviedla regionálna energetická spoločnosť Tohoku Electric Power.
Podľa verejnoprávnej stanice NHK zaznamenali v meste Išinomaki v prefektúre Mijagi 20-centimetrovú vlnu cunami. Na zverejnených televíznych záberoch bolo vidieť určité škody na budovách na severovýchode krajiny. V meste Sendai sa zrútila kamenná stena hradu Aoba.
V dôsledku zemetrasenia sa severne od mesta Fukušima vykoľajil rýchlovlak šinkansen, uviedla železničná spoločnosť JR East. Bezprostredne neboli hlásené žiadne zranenia.
V jadrovej elektrárni Fukušima 1 na severovýchodnom pobreží Japonska došlo v marci 2011 k vážnej havárii po mohutnom zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následných obrovských vlnách cunami. Zemetrasenie si vyžiadalo takmer 20-tisíc obetí.
Podľa japonských úradov v jadrovej elektrárni Fukušima 1 nezistili po stredajšom zemetrasení žiadne abnormality.
