Zelenskyj v Bundestagu: Rusko chce Európu rozdeliť novým 'berlínskym' múrom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v štvrtkovom online prejave k poslancom nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) vyzval kancelára Olafa Scholza, aby pomohol zrútiť nový múr, ktorý stavia v Európe putinovské Rusko. Odkazoval tým na niekdajší Berlínsky múr, ktorý bol v časoch studenej vojny symbolom rozdeleného Nemecka aj Európy.

17.03.2022 10:38
Nemecko  Bundestag Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videokonferencie prihovoril poslancom nemeckého Spolkového snemu 17. marca 2022 v Berlíne.
debata (32)

TASR informuje na základe správy agentúry AFP a nemeckých médií.

„Znova sa akosi nachádzate za múrom: nie je to síce Berlínsky múr, avšak múr uprostred slobodnej Európy. A tento múr mohutnie každou (ruskou) bombou, ktorá dopadne na územie Ukrajiny,“ varoval Zelenskyj, ktorého citoval denník Die Welt. „Drahý pán spolkový kancelár Scholz, zničte tento múr,“ apeloval Zelenskyj. „Dajte Nemecku vedúcu rolu, akú si (v súčasnej situácii) zaslúži,“ dodal.

Vo svojom príhovore ukrajinský prezident citoval bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, ktorý v roku 1987 slovami „Zrúťte tento múr!“ vyzýval vtedajšieho lídra Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova, aby zbúral Berlínsky múr, ktorý od roku 1961 do novembra 1989 rozdeľoval západný a východný Berlín.

vojna na Ukrajine, Mariupoľ Čítajte viac 22. deň: Rusi v Merefe zbombardovali školu a kultúrny dom, zahynulo 21 ľudí

Podľa Zelenského takýto „múr“, hoci nie v podobe fyzickej bariéry, teraz vyrastá medzi Ukrajinom a Západom, ktorý podľa neho nerobí dosť pre záchranu Ukrajincov pred ruskou agresiou.

„Rusko bombarduje naše mestá a ničí všetko, čo je na Ukrajine: domy, nemocnice, školy, kostoly, (jednoducho) všetko. S raketami, leteckými bombami, delostrelectvom. Za tri týždne zomrelo veľmi veľa Ukrajincov, sú ich tisíce,“ uviedol prezident Ukrajiny. „Opäť sa niekto pokúša zničiť v Európe jeden celý národ,“ povedal. Jeho krajina bojuje „za život a slobodu“, dodal s tým, že Ukrajina potrebuje pomoc Západu.

Zelenskyj tiež poznamenal, že doterajšie sankcie zrejme nie sú dostatočné na to, aby Moskvu primäli k ukončeniu vojny. Naliehavo vyzval Nemecko na zvýšenie podpory pre Ukrajinu a kritizoval skutočnosť, že Moskva vyvíja tlak na Berlín prostredníctvom dodávok ropy a plynu. „Vždy sme hovorili, že Nord Stream 2 je zbraňou,“ povedal ukrajinský prezident s tým, že Kyjev dlho od Berlína počúval len to, že ide výlučne o ekonomický projekt.

Russia Ukraine War Čítajte viac Pracoval pre šéfa tajných služieb USA. Pre Pravdu opísal scenáre vojny

Nemeckých poslancov tiež upozornil na doposiaľ neúspešné snahy Kyjeva o členstvo v NATO a Európskej únii. Všetky tieto skutočnosti sú podľa jeho slov „kameňmi“ na výstavbu nového múru rozdeľujúceho Európu, píše denník Die Süddeutsche Zeitung.

NATO – čo to je, čomu slúži a ako pomáha

Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #vojna na Ukrajine #Bundestag #Volodymyr Zelenskyj