Expremiéra Borisova zadržali pre podozrenia z korupcie

Bulharská polícia zadržala vo štvrtok bývalého premiéra Bojka Borisova, ako aj ďalších členov jeho strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) pre podozrenia z podvodov z financiami z EÚ. TASR túto informáciu prevzala z agentúry AFP.

18.03.2022 06:53
Bojko Borisov Foto: ,
Bojko Borisov
debata (4)

„Prebieha veľká operácia v súvislosti so 120 prípadmi, (ktoré vyšetruje) kancelária Európskej prokuratúry (EPPO) v Bulharsku… Bojko Borisov… bol zadržaný,“ uviedlo vo vyhlásení bulharské ministerstvo vnútra.

Policajti v rámci tejto operácie zadržali okrem trojnásobného premiéra Borisova aj jeho niekdajšieho ministra financií Vladislava Goranova, bývalú predsedníčku rozpočtového výboru parlamentu Mendu Stojanovovú a bývalú vládnu tlačovú tajomníčku Sevdalinu Arnaudovovú.

Bulharská polícia v rámci predmetnej operácie vykonáva domové prehliadky na mnohých adresách po celej krajine, dodal rezort vnútra.

„Nikto nie je nad zákonom!“, napísal predseda bulharskej vlády Kiril Petkov na Facebooku. K zadržaniu Borisova došlo krátko po tom, ako Bulharsko navštívila šéfka Európskej prokuratúry Laura Kövesiová, ktorá ocenila Petkovovo „odhodlanie a vodcovstvo“ v boji proti korupcii.

Európska prokuratúra podľa Kövesiovej v Bulharsku vyšetruje 120 prípadov údajných podvodov s peniazmi z EÚ súvisiacich s verejnými tendrami, poľnohospodárskymi dotáciami, výstavbou a fondmi pre obnovu po koronavírusovej pandémii.

Prioritami Petkovovej vlády je, podľa jeho slov, transparentnosť vo verejných výdavkoch, nulová tolerancia voči korupcii a reformy justície. Premiér vlani zároveň prisľúbil, že Bulharsko bude pokračovať vo svojom prozápadnom smerovaní a zefektívni fungovanie svojho súdneho systému.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Bulharsko #Bojko Borisov